REKLAMA

Na pielgrzymkowym szlaku

Marianówka, którą odwiedziliśmy leży na szlaku prowadzącym na Górę Igliczną. W szczycie sezonu w małej wiosce mieszka kilkanaście razy więcej turystów niż stałych mieszkańców.

Marianówkę zamieszkuje ok. 70 mieszkańców. Do sołectwa należą również Szklary. Obydwie miejscowości zapewniają obsługę ruchu turystycznego i pielgrzymkowego do sanktuarium Marii Śnieżnej. - Dzisiaj na terenie sołectwa działa wiele ośrodków wczasowych i gospodarstw agroturystycznych. Pensjonat Sorrento, Willa Orle Gniazdo, Ośrodek Salezjański, baza ZHP, oraz Agroturystyka Pod Śnieżną mogą zapewnić w szczycie sezonu zakwaterowanie 400 turystom – wylicza Wiesław Pietras, sołtys Marianówki. Warto dodać, że agroturystyka POD ŚNIEŻNĄ zdobyła w tym roku 3 miejsce w konkursie Zielony Powiat Kłodzki. Centralnym miejscem w Marianówce jest plac wiejski, na którym mieszkańcy organizują spotkania przy grillu. - Od 7 lat raz w roku, w pierwszą niedzielę sierpnia, organizowane są festyny KULINARNE REWOLUCJE. Impreza przygotowywana przez mieszkańców i radę sołecką ma na celu promocję naszej miejscowości – mówi sołtys Pietras. - Tak jak inne miejscowości, mamy też swoje problemy. Słabe oświetlenie, brak komunikacji publicznej i problemy z pracą to największe bolączki – dodaje. W tym roku mieszkańcy Marianówki chcą założyć stowarzyszenie, by móc pozyskiwać fundusze na rozwój ich miejscowości. W przynależnych do sołectwa Marianówka Szklarach od kilku lat prężnie działa willa Orle Gniazdo. - Turystów mamy przez okrągły rok – mówi Sylwia Sobierajska, szefowa Orlego Gniazda. - Jednym, z naszych znaków rozpoznawczych jest dobra kuchnia oparta na domowych ciastach, swojskich kiełbasach, wędzonych pstrągach z własnego stawu i... dziczyźnie – wymienia.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Na pielgrzymkowym szlaku

foto ilustracyjne
pixabay.com

Poczta Polska informuje, że w Polanicy-Zdroju spora część mieszkańców nie posiada zainstalowanych skrzynek na korespondencję.

Radny Bogusław Szpytma ma w tym miesiącu objąć stanowisko wicewojewody. Kto go zastąpi w Radzie Miasta Kłodzka?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×