REKLAMA

Martwy raport

Milczenie jest zlotem, ale czy także podczas debaty nad raportem o stanie gminy? Czy od dwóch lat mamy nowy martwy przepis?

Od 2019 roku wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast są zobowiązani do corocznego przedstawiania raportu o stanie gminy. I robią to. Pytanie tylko po co i dla kogo? Z badań Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska wynika, że ani radni ani mieszkańcy nie są zainteresowani dyskusją nad stanem swoich gmin i miast. Spośród 1,4 tys. przebadanych przez Watchdog gmin (60 procent wszystkich gmin w Polsce) aż w 84 procentach w debacie na temat raportu nie wziął udziału żaden mieszkaniec, a w 28 proc. przebadanych gmin do dyskusji nie zgłosił się ani mieszkaniec, ani radny.

Sztandarowe jest Kłodzko

Przykładem gminy, w której ani radny, ani mieszkaniec nie zabrał głosu w sprawie raportu jest Kłodzko. Ani w 2019 ani w 2020 nie odbyła się żadna dyskusja nad stanem miasta. W tym roku debata nad 280-stronicowym raportem znalazła się w porządku obrad sierpniowej sesji. I co? Elżbieta Żytyńska, przewodnicząca Rady Miasta w Kłodzku, zapytała, czy ktoś z radnych chce zabrać głos. Nikt nie chciał. Potem poinformowała, że od mieszkańców miasta nie wpłynęło zgłoszenie do udziału w debacie. I tyle. Na tym koniec.

W uzdrowisku dyskutowali

W Polanicy-Zdroju mieszkańcy też do debaty o stanie gmin nie włączyli się, ale podczas lipcowej sesji dyskusję przeprowadzono. Radni mieli pytania i uwagi. Głos zabrali: Zbigniew Bilan, Dariusz Domagała, Anna Walczuk, Anna Gutral-Szewelańczyk, Marcin Fibich i Katarzyna Czaja-Doroszuk, czyli sześciu z 15-osobowej rady. Podobnie było w tym roku w gminie wiejskiej Kłodzko. Tam też podczas czerwcowej dyskusji zabrakło mieszkańców, ale radni mieli wiele pytań. Dyskutowali: Marek Królikowski, Teresa Biel-Lutosławska, Urszula Borkowska. Radna Wanda Piotrowska stwierdziła nawet, że laurka (tak nazwała raport) jest bardzo ładna. - Może ciekawszy byłby antyraport, żebyśmy zobaczyli, ile mamy do zrobienia, ale prawda jest taka, że nasza gmina pięknieje – mówiła radna. - Mamy dużo rzeczy zrobionych w zakresie dróg, inwestycji oświatowych i kulturalnych – dodała.

O DEBACIE, KTÓREJ NIE BYŁO

Zdzisław Duda › wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kłodzku Nikt nie dyskutował, bo nie ma takiego obowiązku. A może w mieście wszystko idzie właściwym torem i dlatego takiej dyskusji nie było? Ja jestem tylko wiceprzewodniczącym i nie moderuję dyskusji podczas sesji, ale rzeczywiście coś w tym jest. Taki raport powinien być dokładnie omówiony.

Stanisław Bartczak › najbardziej aktywny radny opozycyjny w Kłodzku Powiem otwarcie, dyskusji nie było, bo nikt z radnych popierających burmistrza nie podejmie takiej dyskusji. Ta siedemnastka jest niema. Dlaczego ja, jako radny opozycyjny nie zabrałem głosu? Bo jestem atakowany za jakąkolwiek krytykę. Zamiast merytorycznej dyskusji, zarzuca się mi, że się czepiam, choć nie mam racji.

Michał Piszko › burmistrz Kłodzka Ubolewam, że radni nie zabrali głosu. Sądziłem, że jakieś uwagi do tego dokumentu będą mieć radni opozycyjni: Bogusław Procak i Stanisław Bartczak. Ale oni też nie zabrali głosu. W przyszłym roku, aby zachęcić mieszkańców do aktywnego udziału w debacie, będziemy chcieli bardziej to upublicznić.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (5): Martwy raport

Obrazek użytkownika jest bardzo źle
  • jest bardzo źle
  • 15-10-2020

No i z kim ma współpracować Michał Piszko, jak wszyscy mają sprawy Kłodzka, mówiąc delikatnie "w wielkim poważaniu". Obywatele Kłodzka, chyba za wyjątkiem Pana Burmistrza Piszki, nie dorośli do demokracji. To nie wróży nic dobrego dla miasta. Pozdrawiam Leszek Kumor
Obrazek użytkownika H J
  • H J
  • 15-10-2020

ZWIĘDNIĘTY raport moje uwagi. Czego dotyczy ten raport o sanie Miasta Kłodzka cel, – to warto napisać we wstępie. Następnie podać dokładny spis treści z numerami stron. Cenną wiedzę to może mają pracownicy tylko trzeba to przedstawić w raporcie w formie wniosków tak jak to opisał - OPS nawet wzorowo. W raporcie przedstawionym radzie miejskiej brak jest konkluzji jakie obszary z zadań własnych trzeba doskonalić np. Program Planu Gospodarki Niskoemisyjnej Miasta Kłodzka itd. Brakuje także wniosków zdiagnozowanych problemów, by rozwiązywać obszary trudne - problemy np. ochrony środowiska., alkoholowe problemy, narkomanii, bezdomności psów, ochrony zabytków, itp. Kluczowe informacje o zadaniach własnych należy ująć w raporcie z pominięciem zadań powiatu CPR. Warto także aby stosowna osoba uporządkowała chaotyczny tekst raport - i dopiero można przedstawić RAPORT o stanie miast Kłodzka do wiadomości publicznej.
Obrazek użytkownika pomału, do przodu
  • pomału, do przodu
  • 16-10-2020

No i proszę. Znalazły się cenne uwagi do raportu. Zaczyna wszystko, małymi kroczkami, iść w dobrym kierunku. Pozdrawiam Leszek Kumor
Obrazek użytkownika b w
  • b w
  • 18-10-2020

W trakcie czytania wypowiedzi burmistrza, trudno nie zauważyć że w jego pracy występują zastoje itp. oraz nagłe wpadanie na pomysł np. „zachęcić mieszkańców do aktywnego udziału w debacie będziemy chcieli bardziej upublicznić” raport. Nie trudno jest jemu wykazać, listę przedsiębiorców działających na terenie Gminy Miejskiej Kłodzko, a sprawia mu trudność napisana raportu z jego aktywności, czyli na temat zgodny z tytułem i logiką o stanie miasta jak jego zarządzanie wpływa na wyniki finansowe i życie mieszkańców. Tymczasem, raport o stanie miasta jest daleki od zamiarów jak w tytule.
Obrazek użytkownika KINGA
  • KINGA
  • 21-10-2020

Uwagi do raportu o stanie Miasta kłodzka - od strony IV s 43 itp. Kompletny brak informacji na temat realizacji Strategii Rozwoju Miasta Kłodzka. To świadczy, że burmistrz nie kładzie nacisku na ważne sprawy dla mieszkańców pozostaje zamknięty na opinie i pomysły innych osób. Jako Urząd Miasta powinien w raporcie przedstawić szczerą i uczciwą wiadomość na piśmie w formie raportu - a także wypowiadać się z poszanowaniem do odmiennych poglądów radnych doceniając ich osobowość i zaangażowanie się sprawy miasta. W związku z powyższym brak burmistrzowi pracy zespołowej dlatego osiągnięcie właściwego celu będzie trudne. Nie gwarantuje to jego szczerości i rzetelności w sprawowaniu tej funkcji. Dlatego opinie o mieście są takie jak jego twórczy o wąskim zasięgu raport.

Fot. OSP KSRG Nowa Ruda

Nowa Ruda: W wyniku tego zdarzenia jedna osoba trafiła do szpitala. Co się tam wydarzyło?

Fot. Redakcja

Kłodzko: Dwa samochody osobowe zderzyły się na skrzyżowaniu ul. Łużyckiej z Grunwaldzką. Zobacz film z miejsca zdarzenia

Fot. Nadesłane

Stronie Śląskie: Do zdarzenia doszło na drodze pomiędzy Strachocinem, a Stójkowem. Zobacz zdjęcia

Fot. Mateusz Jellin - Burmistrz Miasta Polanica-Zdrój

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×