REKLAMA

O Kudowie znowu usłyszy cały kraj

W tym roku festiwal odbędzie się w ostatni weekend lipca (24-26) w Kudowie Zdroju i Nahodzie

Fot. Um Kudowa Zdrój

Żona i dzieci przejmują pałeczkę po zmarłym Pawle Królikowskim. Festiwal CZPL odbędzie się z ich udziałem, ale w zmienionej formule.

Pandemia nie pokrzyżowała planów organizatorom Festiwal Kultury Polskiej i Czeskiej CZPL. W tym roku jego 5 edycja odbędzie się w ostatni weekend lipca (24-26) w Kudowie Zdroju i Nahodzie. Po raz pierwszy nie pojawi się na nim Paweł Królikowski - pomysłodawca i organizatora festiwalu w poprzednich latach. Znany polski aktor nie żyje, ale już na zawsze zostanie z nami jako twórca tego festiwalu, który od tegorocznej edycji będzie nazwany jego imieniem. Świętej pamięci Paweł Królikowski, zostanie zapamiętany jako dobry człowiek. Artysta, a także mąż i ojciec wielodzietnej rodziny, która pragnie z całego serca kultywować tradycję festiwalu zapoczątkowaną przez ojca, który to Kudowę-Zdrój i jej okolice, ukochał sobie szczególnie.

Zmiany przez pandemię
Królikowski jako miłośnik szeroko rozumianej kultury i sztuki, a także czechofil, wymyślił festiwal, który łączył ze sobą bogate kultury sąsiadujących ze sobą krajów. Od czterech lat Polacy wspólnie z Czechami mogli przeżywać wspólnie ostatnie weekendy lipca słuchając polskich i czeskich piosenek, oglądając filmy, a przede wszystkim rozmawiając i poznając się nawzajem. Tak też będzie w tym roku, ale w nieco zmienionej formule ze względu na pandemię. W tym roku nie będzie to impreza masowa, a wydarzenia festiwalowe, które można będzie śledzić również w internecie. Główną atrakcją będzie kino samochodowe usytuowane na boisku szkolnym w Kudowie Zdroju przy ulicy Szkolnej. Na ekranie kina zostaną wyświetlone filmy z udziałem Pawła Królikowskiego. „Trzy minuty” Macieja Ślesickiego, „Sługi Wojny” Mariusza Gawrysia, a także pr „Ma Name is Sara” Stevena Oritta - amerykański film o holocauscie, który nie miał jeszcze premiery w naszym kraju i którego nie ma w regularnej dystrubucji kinowej w Polsce. W ramach festiwalu planowany jest rajd samochodowy z Nahodu przez Góry Stołowe do Kudowy Zdroju, turniej tenisa ziemnego, a także spotkania z artystami, którzy przybedą do Kudowy-Zdroju chcąc uczestniczyć w wydarzeniach upamiętniających ich przyjaciela, Pawła Królikowskiego. Będzie też czeska literatura i spotkania online z pisarzami.

W ramach koncertu, produkowany jest film-koncert, który poprowadzi Artur Andrus. Podczas niego wystąpią znani i lubiani artyści, śpiewający utwory związane z polsko-czeską tematyką festiwalu, a także utwory autorstwa Pawła Królikowskiego. Wystąpią m. in.: Staszek Soyka, Krzysztof Cugowski, Pawel Domagała, Ania Rusowicz, Izabela Szafrańska i Halinka Mlynkowa. Koncert-film zostanie wyświetlony premierowo w kinie samochodowym, ale będzie także dostępny w internecie. Za stronę muzyczną odpowiada Janek Królikowski, reżyseruje Antoni Królikowski, a nad całością czuwa Malgorzata Ostrowska - Królikowska.

Muszla pozostaje
Na scenie „w muszli” w Parku Zdrojowym od- będzie się coroczny konkurs piosenki polskiej i czeskiej, w którym to Czesi śpiewają polskie piosenki, a Polacy czeskie. Ponadto kudowski teatr wykorzystamy również jak kino wyświetlając w nim filmy, poza powyżej wymienionymi będą to jeszcze: „Hel” Kingi Debskiej, czy „Noc życia” Antoniego Królikowskiego.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): O Kudowie znowu usłyszy cały kraj

Obrazek użytkownika JJan
  • JJan
  • 08-07-2020

A o najsłynniejszej roli Królikowskiego nie zamierzają wspomnieć? Przecież tę całą sympatię załatwiło mu Ranczo i świetna rola jaką tam dostał od Pana Grembowicza. Cudownie napisał mu wątek, który dzielił z Iloną Ostrowską.

Fot. polska-org.pl

Sytuacja w Piszkowicach jest opanowana. Tak poinformowała na swoim profilu w mediach społecznościowych Henryka Szczepanowska. - Mamy pierwsze kontakty z potencjalnymi chętnymi do pracy. Mamy czysty, wolny od COVID oddział i tylko sześcioro dzieci odizolowanych. Wszyscy pracownicy w zakładzie są zdrowi, nie ma kolejnych zakażeń. Od poniedziałku pojedyncze osoby wracają do pracy, pozostali pozostają w domowych kwarantannach - napisała. Ciągle jednak potrzebni są: pielęgniarki, ratownicy i pomoc medyczna do pracy, ale w zwykłym systemie zmianowym na określonych warunkach finansowych.

Fot. KPRM

Od 8 sierpnia w 19 powiatach mają obowiązywać nowe obostrzenia. Dotyczy to tych terenów, w których zanotowano wzrost liczby zachorowań na COVID-19 w ostatnich dwóch tygodniach. Zmiany dotyczą m.in. zasad zasłaniania ust i nosa, a także zmniejszenia limitu osób w restauracjach, sklepach czy na imprezach. Projekt rozporządzenia trafił do konsultacji.

Dodatkowo powiaty podzielono na dwie strefy: żółtą i czerwoną – z różnym zakresem obostrzeń. W pozostałych powiatach, które oznaczone są kolorem zielonym, obowiązują dotychczasowe zasady bezpieczeństwa.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×