REKLAMA

Wodociągi Kłodzkie inwestują

Oczyszczalnia ścieków w Kłodzku przechodzi modernizację. Za 11 milionów złotych udoskonalany jest cały proces oczyszczania, dodawane są nowe urządzenia, całość zaś staje się mniej energochłonna. To pierwsza tak duża inwestycja od czasu powodzi.

Pytanie: gdzie w Kłodzku znajduje się oczyszczalnia? Pewnie znajdą się osoby, które wskażą obiekt przy ul. Korczaka. Jednak będzie to błędna odpowiedź. Przy ul. Korczaka mieści się stacja pomp, zaś oczyszczalnia mieści się przy ul. Fabrycznej. Warto wiedzieć, że pierwsza przedwojenna oczyszczalnia znajdowała się przy ul. Fortecznej i posiadała jedynie sita na wylocie kolektora do rzeki. Na terenie obecnej oczyszczalni także widać pozostałości dawnych czasów. Znajdują się tutaj obiekty, które – jak mówi zastępca dyrektora ds. technicznych Wodociągów Kłodzkich Leszek Pietkiewicz – były bardzo dobrymi urządzeniami, teraz jednak nie są już wykorzystywane i stanowią raczej zabytek techniki.
Ważne inwestycje
Modernizowanych jest sporo urządzeń, których nazwy mogą wydawać się abstrakcyjne, jednak pełnią istotną rolę w procesie oczyszczania ścieków. Komora połączeniowa, budynek krat i piaskowania, pompownia główna, dmuchaw i pompownia technologiczna, zbiornik retencyjny wód opadowych, komory osadu czynnego, osadnik wtórny, otwarta komora fermentacji, druga hala suszarnicza – to wszystko urządzenia poddawane przemianom lub powstające. Cały proces oczyszczania najlepiej opisuje prezes Wodociągów Kłodzkich Waldemar Bicz: – Ze zbiornika z piaskiem zawartość nowymi pompami zatapialnymi trafia do zbiornika przechwytującego wody opadowe (wcześniej był tutaj osadnik wstępny), następnie zawartość przepompowywana jest do komory biologicznej wyposażonej w nowe systemy natleniania i odzysku ciepła. W budynku pompowni będą nowe dmuchawy i wirówka do zagęszczania osadu. Pozostające po procesie oczyszczania osady trafiają do hali suszarniczej. Po tym mogą być wykorzystywane chociażby do rekultywacji terenów zielonych lub celów energetycznych.
Ile ścieków odprowadzamy?
Przez kłodzką oczyszczalnię ścieków przechodzi średnio 6 tysięcy metrów sześciennych ścieków na dobę w okresie – używając branżowego nazewnictwa – suchej pogody (tyle także trwa proces oczyszczania). Oczyszczalnia ma jednak jeszcze spore rezerwy, może przyjąć znacznie większe ilości ścieków.
Nie tylko oczyszczalnia
Prace przy modernizacji oczyszczalni ścieków zakończą się w połowie roku. Są one częścią większego działania, którego efekty już widać. Podłączono do kanalizacji odległe części ul. Zajęczej, kanalizacja powstała także w ul. Dębowej. – Wzdłuż ulicy znajduje się już instalacja. Teraz tylko należy wykonać przyłącza do nieruchomości – mówi L. Pietkiewicz. – Proszę mieszkańców, aby zgłaszali się w tej kwestii do Wodociągów Kłodzkich

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Wodociągi Kłodzkie inwestują

Za chwilę wybierzemy europosłów. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, czyli w okręgu numer 12, o sześć mandatów walczy 60 kandydatów. Sprawdziliśmy, jakie profity czerpać będą ci, którzy wygrają. Jedno jest pewne to mandat na bogato.

foto: użyczone

Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs organizowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. W tegorocznej edycji jury przyznało 7 nagród i 14 wyróżnień. W kategorii architektura i budownictwo drewniane wyróżnienie zdobył dusznicki młyn papierniczy.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×