REKLAMA

Autorka „Arabskiej krucjaty” w Krosnowicach

W Filii nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach odbyło się spotkanie z Tanyą Valko

Kochani! 22 maja o godzinie 16.30 gościliśmy w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach, wspaniałą kobietę, autorkę popularnej sagi arabskiej, która pisze pod pseudonimem Tanya Valko. Podczas tego niecodziennego spotkania odbyła się również promocja najnowszej książki naszego gościa „Arabski Mąż”.

– Ja całe życie wiedziałam, że chcę pisać, nic poza tym. Złożyłam papiery na polonistykę, a za moich czasów można było próbować dostać się tylko na jeden kierunek. Rodzina mnie pytała, czy chcę być nauczycielką polskiego, a ja im odpowiadałam, że nie, że ja będę pisać książki. Rodzina mówiła mi, że na pewno po tych studiach będę nauczycielką, więc ja w ostatniej chwili przeniosłam papiery na slawistykę i tak poszłam na te studia. Po trzech latach stwierdziłam, że to czego miałam się nauczyć już się nauczyłam i zmieniłam kierunek na filologię orientalną – mówiła autorka w pierwszym słowach do czytelników w Krosnowicach.

Pisarka zdradziła nam, dlaczego zaczęła pisać książki dotyczące bliskiego wschodu… Na swoim koncie książek, dotyczących tylko tego tematu ma już sześć - „Arabska żona”, „Arabska córka”, „Arabska krew”, „Arabska księżniczka”, „Arabska krucjata” i ostatnia „Arabski mąż”. To jednak nie wszystkie tytuły w dorobku autorki, i jak zapowiedziała na spotkaniu, książek na pewno będzie więcej, bo kocha pisać i to jest jej cel w życiu.

Tanya Valko, mieszkając w Libii przez wiele lat zdążyła oswoić się z kulturą tego kraju, która teraz jest demonizowana. Jak mówiła, wszystkie scenariusze dla jej książek napisało życie. Nieraz straszne historie zawarte w jej książkach mają swoje podłoże w rzeczywistości. Autorka wyjechała z Libii w roku 2005 i jak przyznaje obecnie życie tam jest trudne. Podkreślała, że „Arabska wiosna” otworzyła bramy fundamentalistom. Jako orientalistka, jest głęboko zainteresowana tematem i nadal obserwuje sytuację w krajach arabskich. Część z tych historii znajduje swoje miejsce w jej książkach.

Podczas spotkania nasz gość odniósł się do sytuacji krajach arabskich, wytłumaczyła także różnicę między muzułmaninem, a fundamentalistą: - W Koranie jest napisane, że dżihad to jest przekonanie do islamu słowem, czynem, przykładem, a wojna jest dopiero na samym końcu – mówiła pisarka.

Autorka zna wiele małżeństw mieszanych (arabsko – europejskich), które wiodą bardzo szczęśliwe życie już przez kilkadziesiąt lat i wiele takich, którym się nie udało ze względu na duże różnice kulturowe. Problemy te również porusza w swoich powieściach, są one w pewnym sensie przestrogą dla osób, które zbyt szybko podejmują decyzję o zawarciu takich związków – przykładem jest pierwsza i druga z powieści „Arabska żona” i „Arabska córka”.

Spotkanie z Tanyą Valko upłynęło nam w miłej atmosferze, w interesującej dyskusji na ciekawe tematy, których można było słuchać do samego rana, ale na pisarkę oczekiwali kolejni czytelnicy w Kłodzku.

Spotkanie w krosnowickiej bibliotece odbyło się w ramach projektu „Podróże z książką po ziemi kłodzkiej”, którego operatorem jest Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Autorka „Arabskiej krucjaty” w Krosnowicach

Olbrzymie zainteresowanie ofertą sprzedaży pałacu w Bożkowie. Niewielu potencjalnych kupców jest jednak świadoma, ile trzeba włożyć w remont zabytku

 Kolejarze wyremontowali 3 km torów. Wydali na to 6,5 mln zł, ale są efekty

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×