REKLAMA

Przystanek kultury z Agnieszką Gil

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko zrealizowała drugi przystanek kultury. Tym razem z wrocławską pisarką dla dzieci, młodzieży i dorosłych - Agnieszką Gil

Do jej poczytnych tytułów należą m.in.: „Dziki szczaw”, „Herbata z jaśminem”, „Szkice z życia”, czy też „Układ nerwowy”.

Jednym z najważniejszych zadań naszej instytucji jest popularyzacja książek i ich twórców, poprzez ideę spotkań autorskich i wieczorów poetyckich. Spotkania te mają już ugruntowaną pozycję na terenie gminy Kłodzko, a pozytywne efekty z organizowania i uczestniczenia w nich są nie do przecenienia – mówi Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki. Bezpośrednie kontakty z autorami uczą świadomego odbioru literatury, pogłębiają wrażliwość swoich słuchaczy, stanowią inspirację do czytania, upowszechniają szeroko pojętą kulturę języka, a nawet motywują do podjęcia własnych prób pisarskich.

Podczas spotkania w bibliotece w Szalejowie Górnym, autorka opowiadała o początkach swojej kariery pisarskiej. Jej pierwsze opowiadanie „Przygoda na basenie”, zostało opublikowane w antologii „Wesołe historie”. Było to wydarzenie, które zmotywowało ją do dalszego pisania. Agnieszka Gil prowadzi również warsztaty literackie z dziećmi i młodzieżą, co zaowocowało  szybkim  nawiązaniem  bardzo dobrego  kontaktu z uczniami miejscowej Szkoły Integracyjnej.

Angażując uczniów  do zabawy w kalambury o ulubionych książkach, wprowadziła przyjazny nastrój. Ochotnicy przy pomocy gestów musieli przedstawić tytuł swojej ulubionej książki, natomiast zadanie publiczności polegało na odgadnięciu, o jakie dzieło chodzi. Ta wesoła zabawa okazała się „strzałem w dziesiątkę”, zintegrowała wszystkich i pozwoliła wprowadzić radosne nastroje.

Ciąg dalszy był jeszcze bardziej absorbujący. Pisarka, nawiązując do jej życiowego doświadczenia przy wymyślaniu fabuły pisanych książek, zaprosiła uczestników do oryginalnej i pomysłowej zabawy – wspólnego stworzenia bajki. Zainicjowała opowiadanie historii, do której każda osoba mogła dodać swój fragment. Wszyscy szybko puścili wodze fantazji, natomiast zawiłe losy bohaterów zaczęły powoli dorównywać popularnym telenowelom, komikom, horrorom. Dzieci  przy okazji świetnej zabawy zapoznały się z mechanizmem powstawania książek i przekonały się, że zapanowanie nad fabułą nie jest proste. 

Uczestnicy odnosząc się do słów pisarki, zadawali jej mnóstwo pytań o jej życie, rodzinę, posiadane zwierzęta, pomysły na nowe książki. Ten przystanek kultury z książką zaowocował „zamówieniem” na kolejne tego typu działania – reasumuje pani bibliotekarka Monika Fedak.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Przystanek kultury z Agnieszką Gil

Bardzo wysoką karę może zapłacić osoba, która bezprawnie wcięła cztery ośmiometrowe świerki w Dusznikach.

Policja zatrzymała kolejną osobę, która kierowała samochodem pomimo sądowego zakazu.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×