REKLAMA

Z Czech na kwarantannę

O sytuacji kudowian, którzy pracują w Czechach i oczekiwaniu na testy w kierunku koronawirusa z Anetą Potoczną, burmistrz Kudowy-Zdroju rozmawia Magdalena Głaz

Od dzisiaj wszyscy, którzy pracują w Czechach po przekroczeniu granicy będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę.

 

- Tak. Do tej pory ci, którzy pracowali w Czechach mogli bez problemów jechać do pracy i wracać do domu w Polsce. Teraz się to zmieniło. Każdy, kto wyjedzie z Polski, musi przejść kwarantannę. Dotyczy to także mieszkańców miast przygranicznych. Już nie ma wyjątków.

Spora grupa kudowian pracuje w Czechach. A w graniczącym z Kudową powiecie nachodzkim jest 13 osób zakażonych.

Niektórzy pracodawcy proponują Polakom mieszkanie w Czechach. Chcą, żeby przeprowadzili się na czas epidemii i pracowali. Co wybiorą Polacy – czy zostaną po tamtej stronie granicy i będą pracować? czy zrezygnują z pracy i wrócą do Polski?

 

Jeżeli wybiorą drugi wariant, czyli zwolnienie z pracy i powrót do Polski, to nie otrzymają zasiłku dla bezrobotnych?

 

Jesteśmy w kontakcie z samorządowcami powiatów przygranicznych i zastanawiamy się nad pismem do wojewody, z pytaniem czy rząd będzie w stanie zapewnić pomoc dla tych ludzi? Najprawdopodobniej osobom, którzy pracowali za granicą nie będzie się należał zasiłek dla bezrobotnych z ZUS. Czy rząd udzieli im wsparcia? O to chcemy zaapelować do wojewody.

 

Pierwszy przypadek koronawirusa pojawił się właśnie w Kudowie. Jak dzisiaj wygląda sytuacja ludzi, którzy zetknęli się z zakażoną kobietą?

 

Pracownicy sanepidu ustalili 75 osób. Kwarantannie poddani są zarówno współpracownicy jak i całe rodziny. Dodatkowo testy przejdą wszyscy pracownicy ośrodka, w którym pracowała zakażona kobieta. Do tej pory jeszcze testy nie zostały wykonane, dlatego będę wysyłać pismo z apelem do sanepidu o jak najszybsze ich wykonanie.

 

Ile osób jest w kwarantannie?

 

W samej Kudowie jest 178 osób w kwarantannie.

Stan ten będzie rósł, bo do Kudowy wracają całe rodziny i będą musiały poddać się obowiązkowej kwarantannie.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Z Czech na kwarantannę

Obrazek użytkownika Marek Marian zywicki
  • Marek Marian zywicki
  • 28-03-2020

Problem pracy w sąsiednich Czechach dotyka setek osób. Władze samorządowe powinne naciskać na wojewodę o jakieś rozwiązanie tej sprawy. Aby płacić za prąd, czynsz gaz itp to trzeba chodzić do pracy. O pieniądzach na życie nawet nie wspomnę.

fot. Starostwo Powiatowe w Kłodzku

Trwa remont mostu nad rzeką Białą Lądecką na drodze powiatowej w Nowym Gierałtowie. w zakres prac remontowych wchodzi odnowienie konstrukcji mostu i podpór oraz dostosowanie dojazdów do mostu. Projekt przewiduje wykonanie nowej konstrukcji przęsła, wykonanie nowej żelbetowej płyty pomostowej, naprawę przyczółków, wykonanie nowej nawierzchni jezdni na obiekcie i na dojazdach do obiektu oraz montaż nowej balustrady stalowej.

Komuś podobały się pelargonie z miejskich donic i kaskad w Lewinie Kłodzkim, że chyba postanowił przenieść je do swojego ogródka czy na swój balkon.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×