REKLAMA

Chorujemy na potęgę

foto: pixabay.com

102,9 mln dni, czyli ok. 281 tys. lat, spędzili Polacy na chorobowym w pierwszych 4 miesiącach 2019 r. Na Dolnym Śląsku w tym czasie wpłynęło 186,7 tys. zwolnień lekarskich. W tym w regionie Wałbrzyskim 52,9 tysiąca.

Ze zwolnień lekarskich korzystają najczęściej osoby między 30 a 39 rokiem życia, chorując do 5 dni. - Tylko w pierwszych czterech miesiącach tego roku do dolnośląskiego ZUS wpłynęło 186,7 tys. zwolnień lekarskich. W całym kraju w tym czasie do ZUS wpłynęło aż 9,2 mln druków L4 na łączną liczbę 102,9 mln dni chorobowego - wylicza Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - W porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. obserwujemy nieznaczny spadek liczby dni absencji chorobowej o 2,8 proc., i liczby zaświadczeń lekarskich o 1,1 proc. – dodaje.
Na co najczęściej chorujemy?
Najczęściej występującymi grupami chorobowymi powodującymi absencję były ciąża, poród i połóg – 18,7 proc. (16,1 mln dni), choroby układu oddechowego – 16,9 proc. (14,5 mln dni), choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej – 14,8 proc. (12,7 mln dni) oraz urazy i zatrucia – 12,9 proc. (11, 1 mln dni).
Miliardowe kwoty
Wydatki na absencję chorobową ogółem w okresie styczeń - marzec 2019 r. wyniosły 5,1 mld zł (wzrost o 7 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku), z tego na zasiłki chorobowe finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ponad 3 mld zł (wzrost o 2,7 proc.). Natomiast ze środków pracodawcy i FGŚP na wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wydano ponad 2 mld zł (wzrost o ponad 14 proc.).

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Chorujemy na potęgę

Obrazek użytkownika Rafał
  • Rafał
  • 24-06-2019

Drobny fakt, osoby prowadzące jednoosobową działalność są wyjątkowo zdrowe. Wielu przez nawet kilkanaście lat nigdy nie było na zwolnieniu lekarskim. Czy ktoś prowadzi statystyki (ZUS ma te dane) - kto korzysta w znacznej większości z chorobowego ?

fot. internet

Szczególnie potrzebne są grupy: O Rh-, O Rh+, A Rh-, A Rh+, B Rh-

Tylko u nas poznasz najważniejsze informacje o tym, co z koronawirusem dzieje się na naszym terenie. Stale aktualizowany artykuł na klodzko24.eu
Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×