REKLAMA

Złotówka do wozokilometra

W tym roku 300, w przyszłym 800 mln zł – są pieniądze na fundusz rozwoju przewozów autobusowych. Po kasę na uruchomienie nierentownych linii chce sięgnąć powiat kłodzki.

W tym roku rząd wesprze nierentowne linie autobusowe kwotą 300 mln zł. W przyszłym będzie to już 800 mln zł. Dofinansowanie będzie przyznawane w formie dopłaty do kwoty deficytu pojedynczej linii komunikacyjnej w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (z wyłączeniem komunikacji miejskiej). Dopłata w wysokości nie wyższej niż 1,00 zł do 1 wozokilometra będzie obowiązywała do końca 2021 r. W kolejnych latach dopłata będzie ustalana w kwocie nie wyższej niż 0,80 zł do 1 wozokilometra. Początkowo wyższa kwota dopłaty powinna zachęcać organizatorów do jak najszybszego uruchamiania przewozów, szczególnie tam, gdzie występują najpilniejsze potrzeby komunikacyjne. Organizator (samorząd terytorialny, w naszym przypadku powiat, choć gminy też mogą się starać o dopłaty) będzie zobowiązany dopłacić z własnej kieszeni do kwoty deficytu na danej linii komunikacyjnej nie mniej niż 10 proc. Czy złotówka do wozokilometra to dużo? - To realna pomoc – ocenie Elżbieta Żytyńska, prezes PKS Kłodzko. - Średni koszt wozokilometra to ok. 3,8 zł, więc złotówka to sporo, a do tego dochodzi jeszcze 10 procent od samorządu – dodaje Żytyńska. Prezes kłodzkiego PKS-u na razie nie chciała mówić, które linie powinny być ujęte we wniosku o dotację. - Na pewno takie, aby znikły białe plamy na powiatowej mapie komunikacyjnej – stwierdziła.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (3): Złotówka do wozokilometra

Obrazek użytkownika monty
  • monty
  • 13-08-2019

ładna ta pani Prezes
Obrazek użytkownika Antekwaldek
  • Antekwaldek
  • 14-08-2019

Koszt wozokilometra 3,8zł . Dla mieszkańca wioski to prawie 5 zł a dla miastowego jadącego do galerii handlowej ,gdzie pani prezes PKSu była dyrektorem wcześniej to za 1 km czy za 6 km koszt przejazdu to 1zł .Ja uważam że dawanie pieniędzy w ręce takim osobom to wyrzucanie ich w błoto ,ale mam nadzieję że wtedy mieszkańcy powiatu Kłodzkiego przejrzą na oczy na kogo głosują podczas wyborów.
Obrazek użytkownika takietam
  • takietam
  • 14-08-2019

Organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest samorząd terytorialny więc nie "gminy też mogą" ale muszą, a przynajmniej powinny starać się o dopłaty, jak chcą utworzyć bądź reaktywować linie komunikacyjne w miejsca, gdzie ich nie ma. To w pierwszej kolejności burmistrz/wójt ma ustawowy obowiązek zapewnić transport osób w swojej gminie. Dopiero w dalszej kolejności powiat zapewnia transport na liniach łączących siedziby gmin z siedzibą powiatu (nie wioski i wioseczki z gminą czy powiatem). Każda gmina może sięgnąć po te pieniądze, więc jak uważacie, że na Waszym terenie komunikacja publiczna nie funkcjonuje jak należy, to udajcie się do swojego burmistrza/wójta z wnioskiem o organizację konkretnych linii komunikacyjnych, z dofinansowaniem z "funduszu PKS". W powiecie jest kilku jak nie kilkunastu przedsiębiorców świadczących usługi przewozu osób, z którymi można by podpisać umowę i jeździć tam gdzie potrzeba. Wtedy znikną "białe plamy" na powiatowych mapach komunikacyjnych. Inaczej... Wnioski są składane na rok rozrachunkowy, więc przyszła transza obejmie 2020 r. a wnioski pewnie będzie się składać w grudniu, więc jest trochę czasu, żeby się zorganizować.

fot. KPP Kłodzko

3 promile alkoholu w organizmie miał 33- latek, który kierując rowerem stwarzał zagrożenie na drodze dla innych uczestników ruchu drogowego. Wczoraj popołudniu (poniedziałek, 25 maja) na terenie gminy Kłodzko funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, który kierował rowerem. Jego zachowanie wskazywało, że jest w stanie nietrzeźwości. Po przebadaniu policjanci stwierdzili, że mężczyzna ma 3 promile alkoholu w organizmie. Za ten czyn grozi kara aresztu albo grzywny. Policjanci apelują o rozwagę i zdrowy rozsądek.

fot. internet

Szczególnie potrzebne są grupy: O Rh-, O Rh+, A Rh-, A Rh+, B Rh-

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×