REKLAMA

Zawzięty ksiądz nie odpuszcza

Po 3 latach od przepychanki w kościele na Górze Iglicznej sprawa trafiła do sądu. Wcześniej była dwukrotnie umarzana przez bystrzycką prokuraturę. Nagle okazało się, że młody mieszkaniec Międzygórza będzie miał nie jeden, lecz dwa procesy karne: jeden o pobicie księdza, drugi o naruszenie uczuć religijnych.

Jest 24 grudnia 2016 roku, wigilia Świąt Bożego Narodzenia. Bartosz z kolegami idzie na Pasterkę do kościoła na Górze Igliczna. W kościele tłumy, chłopak stoi na zewnątrz. Po mszy wchodzi do świątyni, a właściwie do jej przedsionka. Jest w czapce, bo zmarzł. Nie przypuszcza, że kilka minut, jakie tam spędzi, będzie miało takie konsekwencje.

Szarpanina z telefonem w tle

W przedsionku kościoła dochodzi do szarpaniny. Co jest jej powodem? Czapki na głowach u dwóch młodych ludzi, które z impetem zrywa ksiądz Andrzej, kustosz sanktuarium. Bartosz, zszokowany bezpardonowym zachowaniem duchownego, wyciąga komórkę i mówi, że nakręci to dziwne zajście. Ksiądz rusza do ataku i siła wyrywa mu telefon. Dochodzi do szarpaniny. Z jednej strony młody mieszkaniec Międzygórza, który broni swojej własności, z drugiej ksiądz i kilku wspierających go parafian. Ksiądz zabiera telefon. Potem widać, jak z jeszcze jednym mężczyzną powalają Bartosza na posadzkę.

Podwójne doniesienie

Wezwana na miejsce policja otrzymuje dwa zgłoszenia. Bartosz mówi, że ksiądz go pobił i zabrał mu telefon. Duchowny zgłasza, że to on jest ofiarą, że napadła go grupa młodych ludzi. Policja pod nadzorem prokuratury prowadzi dwa śledztwa. To dotyczące naruszenia nietykalności cielesnej Bartosza i zabraniu mi telefonu szybko się kończy. - Prokuratura dwukrotnie umorzyła postępowanie: najpierw w kwietniu, potem w czerwcu 2017 roku – mówi Maciej Horbowski, ojciec Bartosza. - W uzasadnieniu, powołując się na opinię biegłego, stwierdzono, że mogło dojść do naruszenia nietykalności cielesnej Bartosza, ale to stanowi występek ścigany z oskarżenia prywatnego. Prywatnie sprawy syn nie założył. Komórkę policja zwróciła. Niestety bez karty pamięci – dodaje mieszkaniec Międzygórza.

Pierwsze umorzenie Zgoła inny finał ma doniesienie złożone przez księdza. To śledztwo po raz pierwszy zostało umorzone w czerwcu 2017 roku. Prawnik księdza złożył na to postanowienie zażalenie do sądu, ale kłodzki sąd pół roku później nie uwzględnił go. Podzieli stanowisko bystrzyckiej prokuratury, że nie ma podstaw do ścigania z urzędu kościelnej przepychanki. Po tym wyroku Bartosz sądził, że w końcu odetchnie, ale sprawa wróciła do ponownego rozpoznania, bo zażalenie księdza uznała Prokuratura Okręgowa w Świdnicy. - Niewątpliwie ściganie czynu z artykułu 157 paragraf 2 KK odbywa się z oskarżenia prywatnego, jednak prokurator może wszcząć postępowanie, jeśli wymaga tego interes publiczny – uzasadnia prokurator Małgorzata Krajewska.

Drugie umorzenie Sprawa wraca do prokuratury w Bystrzycy i... w czerwcu 2018 roku zostaje umorzona po raz drugi. - Zachowanie Bartosza Horbowskiego spowodowało u pokrzywdzonego jedynie lekkie obrażenia ciała, a więc rozmiar wyrządzonej pokrzywdzonemu szkody nie był znaczny. W zakresie okoliczności podnieść należy, że do jego zaistnienia przede wszystkim przyczyniło się agresywne zachowanie księdza Andrzeja, który jako pierwszy, nie kierując werbalnej uwagi, że noszenie nakrycia głowy w świątyni jest niewłaściwe, agresywnie zerwał czapkę z głowy jednego z kolegów Bartosza Horbowskiego – argumentuje w postanowieniu o umorzeniu dochodzenia prokurator Anna Akerman.

Niespodziewany finał Wydawało się że po drugim umorzeniu sprawa szarpaniny umrze śmiercią naturalna. Tymczasem w połowie tego roku, jak grom z jasnego nieba, Bartosz dostaje powiadomienie, że ta sama prokuratura, która dwukrotnie sprawę umarzała, teraz skierowała do sądu akt oskarżenia. Rozprawa w tej kuriozalnej sprawie ruszyła w grudniu tego roku. Kolejne posiedzenia sądu odbędzie się 22 stycznia. To jednak nie koniec, bo kilka dni temu Bartosz otrzymał zawiadomienie, że jest oskarżonym w sprawie o obrazę uczuć religijnych (chodzi o czapkę).

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (18): Zawzięty ksiądz nie odpuszcza

Obrazek użytkownika Iga
 • Iga
 • 14-01-2020

Czy ksiądz w Międzygórza nadal jest bohaterem??? Kto komu zabroni w czapce być w krużganku czy odrębnie kościoła a telefon komórkowy działa na księdza jak "płachta na byka"? Tego księdza do robót publicznych wraz z tą swoja bandą pan z obsługi ....
Obrazek użytkownika Paweł P.
 • Paweł P.
 • 14-01-2020

Ile jeszcze ten czarny dziad z Iglicznej musi nawywijać, żeby jego czarni mocodawcy go stamtąd zdjęli. Może dopiero jak kogoś zabije, to zrobią z nim wreszcie porządek. Kiedyś było to naprawdę klimatyczne miejsce, a teraz obóz pod kamerami i prądem. A Kapo nadal nieruszalny.... Wstyd, że gnoja w sutannie wspiera prokuratura i inne służby.
Obrazek użytkownika obserwator
 • obserwator
 • 14-01-2020

Dziwne są wypowiedzi IGA i Paweł OP. Istnieją jakieś zasady i reguły w życiu. W całym cywilizowanym świecie wszyscy wiedzą , że we wszystkich świątyniach na całym świecie przestrzega się reguł które nakazuje ta wiara i kultura. Demokracja tym młodzieńcom odebrała rozum. Wydaje im się , że wolno im się zachowywać jak chcą i bo oni są pępkiem tego świata. Anarchia a nie demokracja. Nie dorośli do demokracji. We własnym domu mogą chodzić nawet nago i nikt nie będzie im zwracał uwagi . W miejscach KULTURY mają się dostosować do obowiązujących zasad. Wpisy wasze świadczą o waszej kulturze osobistej i wyniesionej z domu. Polecam parę godzin korepetycji z AB dobrego wychowania, a nie stosowa zasadę "kto mi zabroni". To nie demokracja a Anarchia. Uzurpowaliście sobie prawo decydowania jak można się zachowywać w miejscach świętych. Wyrazy współczucia za takie wychowanie.
Obrazek użytkownika A-S
 • A-S
 • 14-01-2020

Tak obserwatorze postępują ludzie zawiedzeni i zadufani w sobie. Nic w życiu widocznie nie osiągnęli i swoją frustrację w ten sposób wyładowują. Całkowity brak tolerancji. Mali ludzie. Muszą się jeszcze długo uczyć kultury.
Obrazek użytkownika Katarzyna Wróbel
 • Katarzyna Wróbel
 • 15-01-2020

Od wielu lat mam bezpośrednie relacje od ofiar tego typa. Są to dzieci oazowe,księża ,kierowcy autobusów, pojedyńczy turyści. Odradzam odwiedzanie tego miejsca, bez skutku...
Obrazek użytkownika 12345
 • 12345
 • 15-01-2020

Katarzyno pozostaw odwiedziny tego miejsca tym , którzy potrafią się dostosować do porządku odwiedzania miejsc sakralnych. Tobie proponuje odwiedziny " Mauzoleum Lenina, Marksa i Engelsa" . Tam nie obowiązuje gatunek ubrania.
Obrazek użytkownika obserwatorka
 • obserwatorka
 • 15-01-2020

Niewierzę!, Ci co pouczają w temacie "kulturalnego zachowania" nie zauważają agresji księdza i jego świty. Czy ksiądz z paralizatorem w ręce również ma coś wspólnego z kulturą? Czy oni naprawdę myślą, że zachowanie wielebnego jak z czasów feudalnych jest dziś do zaakceptowania?
Obrazek użytkownika obserwatorka
 • obserwatorka
 • 15-01-2020

Proponuje przeczytać fragment z orzeczenia sądowego o "kulturalnym" zachowaniu księdza z Marii Śnieżnej: Oskarżony zabrał ze sobą paralizator marki (...), model (...)2 mln wolt i kryjąc paralizator pod założonymi rękami wyszedł z pomieszczenia, w którym obserwował zajście. Oskarżony skierował się wprost do grupy, w której znajdował się pokrzywdzony, jego żona oraz trójka dzieci i zapytał czy mają jakiś problem, po czym użył słowa wynocha i dwukrotnie poraził D. Z. (1) paralizatorem w okolice brzucha.
Obrazek użytkownika Iga
 • Iga
 • 15-01-2020

Do Obserwatora.....Widzę ,że obserwator to wywodzi się z dziejów średniowiecza i jest mu wszystko wolno ... mówi się ,że zwierzę to człowiek rodziny to dlaczego piesek siedzący na rekach właściciela był " płachtą na byka" skoro ksiądz poraził właściciela paralizatorem ?? tak samo widząc młodego człowieka trzymającego telefon w rekach ,również drażnił księdza?? . Sama będąc z grupą seniorów na zwiedzaniu w tym miejscu kazano kobietom założyć brudne płachty na ramiona pytam dlaczego? odpowiedz pań była bo trzeba bo to kościółek i trzeba zakryć ramiona ... kazałam aby sobie głowy schowały w piasek i nie rządziły w kościele zaraz pojawił się tu ksiądz w obronie kobiet rządzących na placu . Ale spytałam czy mam wezwać policję zaraz wszystko się rozeszło i kobiety weszły do kościoła tak jak stały a nago nie były .. Pytam dlaczego mamy robić co karze ksiądz i jego stado - kochanek w tym kościele tak WOLNO??? Mamy milczeć na ten temat???
Obrazek użytkownika Mag
 • Mag
 • 16-01-2020

Niestety wiem z własnego doświadczenia oraz z opowiadań bliskich mi osób, że właśnie ten ksiądz nie potrafi panować nad własnymi emocjami. Jest bardzo rozdrażniony, wulgarny i agresywny - nawet w stosunku do dzieci.
Obrazek użytkownika obserwator
 • obserwator
 • 18-01-2020

Do Iga - Szanowna czytelniczko, w swojej miejscowości to możesz nawet nago ganiać po ulicy. Natomiast miejsca sakralne kierują się swoimi zasadami. Jeśli masz ochotę pokazywać swoje ładne ciało to należy zmienić miejsce pobytu. (plaża, restauracja z rurą, dyskoteka, itp.) Poszanuj te tradycje uznane przez kościół dla tych , którzy w ciszy i spokoju chcą się modlić a nie oglądać odkryte części ciała. Nie ty jesteś uprawiona do zmieniania zasad, które przetrwały tysiące lat. Zmień świątynie gdzie w takich strojach można przebywać. Proponuję podróż do Watykanu i odwiedziny u Papieża, dla porównania.
Obrazek użytkownika obserwatorka
 • obserwatorka
 • 18-01-2020

Do Obserwatora...proszę powiedz dlaczego nie komentujesz zachowań księdza, czy jego tzw. dobre zachowanie nie dotyczy? Czy napaść z paralizatorem nie wywołuje w Tobie sprzeciwu? A jego buta po tym, gdy nawet nie przeprosił pokrzywdzonego mieści się w kanonie miłości bliźniego? Jeśli jesteś jednym z nich to tym bardziej obnażasz środowisko księży.
Obrazek użytkownika Katarzyna
 • Katarzyna
 • 18-01-2020

Był moment, że broniłam tego księdza, ale to co autentycznie się działo na Marii Śnieżnej za przyczyną tego księdza, to już przesada. Nie wolno stosować terroru, takiego bezwzględnie złego zachowania wobec wiernych. To jest miejsce kultu maryjnego dla wszystkich wiernych i trzeba szanować tych, którzy przybywają z daleka, by oddać hołd Maryji. Zwracać uwagę na niestosowne zachowanie, a latać w dzień z paralizatorem, to już inna sprawa. Ten ksiądz ma problem i powinien gdzieś się wyciszyć. Bezwzględnie kuria powinna natychmiast zareagować i dać tam księdza z charyzmą.
Obrazek użytkownika Katarzyna
 • Katarzyna
 • 18-01-2020

Był moment, że broniłam tego księdza, ale to co autentycznie się działo na Marii Śnieżnej za przyczyną tego księdza, to już przesada. Nie wolno stosować terroru, takiego bezwzględnie złego zachowania wobec wiernych. To jest miejsce kultu maryjnego dla wszystkich wiernych i trzeba szanować tych, którzy przybywają z daleka, by oddać hołd Maryji. Zwracać uwagę na niestosowne zachowanie, a latać w dzień z paralizatorem, to już inna sprawa. Ten ksiądz ma problem i powinien gdzieś się wyciszyć. Bezwzględnie kuria powinna natychmiast zareagować i dać tam księdza z charyzmą.
Obrazek użytkownika obserwatorka
 • obserwatorka
 • 15-02-2020

Pani burmistrz święta kobieta! Załatwiła księdzu odrabianie kary w Domu Pomocy Społecznej w Bystrzycy. Ksiądz w ramach kary odprawia msze, no do czego to doszło!!!
Obrazek użytkownika obserwatorka
 • obserwatorka
 • 15-02-2020

Pani burmistrz święta kobieta! Załatwiła księdzu odrabianie kary w Domu Pomocy Społecznej w Bystrzycy. Ksiądz w ramach kary odprawia msze, no do czego to doszło!!!
Obrazek użytkownika Parafianin
 • Parafianin
 • 15-02-2020

Ręką rękę myje, zamiast powiedzieć stóp. To jest koleżanka jednego ze świtu świdnicki, z jednego roku i stąd ta obrona, bez względu na straty. Żenada.
Obrazek użytkownika Parafianin
 • Parafianin
 • 15-02-2020

Miało być kolega jednego ze świty świdnickiej.

foto ilustracyjne
pixabay.com

Poczta Polska informuje, że w Polanicy-Zdroju spora część mieszkańców nie posiada zainstalowanych skrzynek na korespondencję.

Radny Bogusław Szpytma ma w tym miesiącu objąć stanowisko wicewojewody. Kto go zastąpi w Radzie Miasta Kłodzka?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×