REKLAMA

Wynajęta bryka pod lupą śledczych

foto: pixabay.com

Radny i były kłodzki poseł zawiadomili prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędującego burmistrza. Prokuratura wszczęła śledztwo. Sprawdzi dwa wątki.

Radny Stanisław Bartczak w sprawie wynajmu przez burmistrza auta należącego do Zakładu Administracji Mieszkaniami Gminnymi interpelował dwa razy. Potem wspólnie z byłym posłem Zygmuntem Jakubczykiem napisał zawiadomienia do prokuratury. Śledczy wszczęli dochodzenia w dwóch sprawach. - Przekroczenia uprawnień przez burmistrza Kłodzka poprzez wykorzystanie zajmowanego stanowiska w celu zawarcia, na korzystnych warunkach finansowych, umowy najmu samochodu osobowego (Ford Mondeo) – pisze w zawiadomieniu o wszczęciu śledztwa prokurator Dorota Musik. Druga sprawa dotyczy niedopełnienia obowiązków służbowych przez prezesa ZAMG-u poprzez zawarcie z Michałem Piszko, na niekorzystnych warunkach, umowy najmu samochodu osobowego. Obie sprawy wynikają z artykułu 231 paragraf 1 kodeksu karnego. Przypomnijmy. Na początku grudnia radny Stanisław Bartczak złożył interpelację w sprawie samochodów służbowych należących do kłodzkiego samorządu o nr rejestracyjnych DKL 1AT5 oraz DKL AN79. Burmistrz Michał Piszko, odpowiadając radnemu opozycyjnemu stwierdził, że obydwa samochody należą do Zakładu Administracji Mieszkaniami Gminnymi (spółka miejska). Piszko precyzyjnie podał koszty związane z użytkowaniem samochodów (zakup paliwa, naprawy, części zamienne, ubezpieczenie). Mało tego zestawił te koszy z kosztami generowanymi przez auta służbowe za czasów burmistrza Bogusława Szpytmy. Dlaczego obszerna, dwustronicowa odpowiedź nie usatysfakcjonowała radnego i od razu napisał kolejną? Chodziło o informację, że burmistrz Piszko wynajmuje (jako osoba prywatna) od podległej mu spółki jeden z samochodów. Burmistrz w odpowiedzi na pierwszą interpelację nie podał, na jakich zasadach i przede wszystkim za ile wynajmuje auto należące do ZAMG-u. W odpowiedzi na drugą interpelację podał wszystkie szczegóły zawartej pomiędzy nim a ZAMG-iem umowy. Wtedy radny i były poseł uznali, że zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa i zawiadomili o tym prokuraturę. - W mojej ocenie umowa została zawarta zgodnie z prawem. Jak tylko prokuratura rozpocznie postępowanie, jestem do jej dyspozycji, mam wszystkie dokumenty - zapowiada burmistrz Kłodzka.

Na takich zasadach Michał Piszko wypożyczył na 15 miesięcy auto od ZAMG-u

> Przedmiot wypożyczenia – Ford Mondeo rocznik 2009 > Okres wypożyczenia – 2 stycznia 2019 – 31 marca 2020 > Opłata za wypożyczenie (za 15 miesięcy) – 3 tys. 145 zł plus wat płatne w dwóch ratach > Inne koszy – najemca ponosi także koszty eksploatacji i ubezpieczenia auta .

Do 3 lat więzienia

Artykuł 231 paragraf 1: Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (2): Wynajęta bryka pod lupą śledczych

Obrazek użytkownika Tadeusz
  • Tadeusz
  • 19-03-2020

Po pierwsze - podkreślenia wymaga fakt, iż burmistrz nie przypilnował aby spółka gminna skonkretyzowała i uszczegółowiła politykę najmu samochodu służbowego do celów prywatnych. Po drugie powierzając burmistrzowi FORDA czyli samochodu służbowego spółki do celów prywatnych - jak ustalono opłatę na jakiej podstawie prawnej? Po trzecie podejrzewam, że mieszkańcy Kłodzka utracą zaufanie do burmistrza. Z powodu jego nielojalności i kontrowersyjnego rozliczania a także użytkowania powierzonego mu pojazdu. Podejrzewam także, iż nieprecyzyjne kryteria dla długo terminowego najmu samochodu służbowego to jest przykład zachowań jako nadużywanie władzy. Burmistrza, którego ceniłem za jego spryt dla utrzymania władzy, ale nie mogę teraz o nim powiedzieć „kryształowy człowiek”.
Obrazek użytkownika Kosma
  • Kosma
  • 27-03-2020

...no faktycznie 3 tysiące za 15 miesięcy to gruba przesada... Czy ten były p'oseł zadał sobie elementarny trud w sprawdzenie, ile kosy komercyjny wynajmem samochodów? Bo nie wiem czy to za tanio czy za drogo... Wynajem samochodu klasy A kosztuje około 1200 PLN MIESIĘCZNIE. Za rocznik 2008 Mondeo warte około 15-18 tysięcy kilkaset złotych miesięcznie to normalna kwota.

Starosta Kłodzki Maciej Awiżeń przesłał petycje mieszkańców powiatu o zwiększenie ilości przeprowadzanych testów na koronowirusa

W piątek, 3 kwietnia Starosta Kłodzki Maciej Awiżeń przesłał petycję mieszkańców powiatu o zwiększenie ilości przeprowadzanych testów na koronowirusa do Premiera Mateusza Morawieckiego.

Tylko u nas poznasz najważniejsze informacje o tym, co z koronawirusem dzieje się na naszym terenie. Stale aktualizowany artykuł na klodzko24.eu
Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×