REKLAMA

W czwórkę walczą o UNESCO

Cztery papiernie – jeden cel. Chcą na listę światowego dziedzictwa.

Muzeum Papiernictwa pozyskało kolejnego strategicznego partnera – papiernię z Francji. 28 października w niemieckiej miejscowości Homburg w Dolnej Frankonii odbyła się konferencja poświęcona wspólnemu wpisaniu najcenniejszych młynów papierniczych Europy na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Papiernie odpisały w tej sprawie list intencyjny. Dokument w formacie 90×60 cm został sporządzony po polsku, niemiecku, czesku i francusku na papierze ręcznie czerpanym w Dusznikach-Zdroju. O wspólny wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO zabiegać będą wspólnie z dusznicką papiernią także zabytkowe obiekty papiernicze z: Homburga (Niemcy), Velkch Losin (Czechy) oraz Ambert (Francja). Ustalono, że dalsze prace konsorcjum będzie koordynowało Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, wspierane przez prof. Bogusława Szmygina. W ciągu najbliższego roku zostanie ukończona analiza porównawcza wszystkich zabytkowych papierni w Europie, dzięki czemu za rok na kolejnej konferencji partnerzy podejmą decyzję, które z pozostałych europejskich młynów papierniczych zostaną zaproszone do współpracy w ramach konsorcjum. Ponadto Muzeum Papiernictwa w imieniu całej grupy wystąpi do polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o zgłoszenie wszystkich współpracujących ze sobą młynów na listę informacyjną UNESCO (Tentative List). Zdecydowano, że proces przygotowywania kompletnej dokumentacji o wpis całej grupy historycznych papierni na listę UNESCO nie powinien trwać dłużej niż 4 lata.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): W czwórkę walczą o UNESCO

Tylko u nas poznasz najważniejsze informacje o tym, co z koronawirusem dzieje się na naszym terenie. Stale aktualizowany artykuł na klodzko24.eu

foto: pixabay.com

Radny i były kłodzki poseł zawiadomili prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędującego burmistrza. Prokuratura wszczęła śledztwo. Sprawdzi dwa wątki.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×