REKLAMA

Widoki zapierają dech

Widoki z Włodzickiej Góry (foto: dolny-slask.org.pl)

Uznawana jest za jedną z piękniejszych tras kolejowych w Polsce. Jadąc nią, z okien pociągu, można podziwiać zapierający dech w piersiach krajobrazy. Dobrze, że Polskie Linie Kolejowe inwestują miliony w linię kolejową Kłodzko – Wałbrzych.

11 i pół miliona zł w 2016 roku, 8 mln w roku ubiegłym i około 8 mln w tym. Tyle zainwestowano w prace remontowe na linii kolejowej Kłodzko – Wałbrzych. - W tym roku rozpoczniemy remont mostu kolejowego w Świerkach. Koszt robót (na ten rok) – obejmujący m.in. prace projektowe, roboty torowe, naprawę murów oporowych, zabezpieczających tor wyniesie ok. 6 mln zł. Ponadto od 1 sierpnia do końca roku wykonana zostanie naprawa ponad 2 km toru w okolicy Jedliny-Zdroju. Wymienione zostaną podkłady i szyny oraz uzupełniony tłuczeń podtorza. Wartość tych prac to ok. 2 mln zł. Powyższe roboty mają zabezpieczyć dobry stan techniczny linii, pełniącej ważną rolę w przewozach towarowych (głównie w zakresie wywozu kruszywa) oraz w lokalnej komunikacji pasażerskiej – informuje Bohdan Ząbek, z wrocławskiego zespołu prasowego Polskich Linii Kolejowych.
10 mln w 2016
W roku 2016 na linii kolejowej z Kłodzka do Wałbrzycha zakończony został remont trzech dużych obiektów inżynieryjnych: wiaduktu nad ul. Niepodległości (nieopodal stacji Wałbrzych Gł.) i dwóch mostów: w Głuszycy i Ludwikowicach. - Stalowe konstrukcje zostały oczyszczone, zabezpieczone antykorozyjnie i pomalowane. Wymieniono mostownice, naprawiono pomosty inspekcyjne i barierki. Wymieniono też stare wyeksploatowane elementy metalowej konstrukcji. Koszt ogólny remontu tych trzech obiektów wyniósł 11,5 mln zł – mówi Bohdan Ząbek
8 mln w roku ubiegłym
W roku 2017 wykonano naprawę toru nr 2 na odcinku Kłodzko- Ścinawka. Zostały wymienione zużyte podkłady i ponad 5 km szyn, uzupełniono podsypkę tłuczniową. Przeprowadzono też naprawę 8 obiektów inżynieryjnych, w tym na terenie Kłodzka dwóch wiaduktów (nad ul. Półwiejską) i mostu kratownicowego (długość 91 m) nad rzeką Ścinawką. - Na obiektach wymieniono elementy toru. Stalowe konstrukcje zostały oczyszczone i zabezpieczone antykorozyjnie. Ponadto naprawiono chodniki inspekcyjne oraz oczyszczone i uzupełnione kamienne powierzchnie budowli. Wykonano prace izolacyjne. Wartość robót w 2017 r. wyniosła ok. 8 mln zł – informuje Bohdan Ząbek. Od 2009 r., po trasie, zarówno w tygodniu jak i w weekendy kursują regularnie pociągi. Trasa kolejowa Kłodzko – Wałbrzych uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Nią podróżowali generałowie, cesarzowie, ministrowie. Prowadzi przez górskie doliny, mosty, tunele, wiadukty, a pasażerów nią podróżujących urzekają widoki i zachwyca piękno naszych terenów.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Widoki zapierają dech

Obrazek użytkownika Jan Madej
  • Jan Madej
  • 19-05-2018

Wspaniale!!---może kiedyś ---kolej sowiogórska?

Kłodzka biblioteka z ministerialną dotacją z programu partnerstwo dla książki.

2 miliony, siedem, a może jeszcze więcej?. Czy i jakie odszkodowanie uderzy w kłodzki samorząd?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×