REKLAMA

Czechy: Mutacja koronawirusa w przygraniczym Nachodzie

Do szpitala z zapaleniem płuc spowodowanym koronawirusem trafił burmistrz Nachodu, Jan Birke

Czesi odnotowują wysoki wzrost zakażeń brytyjską odmianą koronawirusa. Czy dotrze ona do powiatu kłodzkiego?

Czechy. Coraz trudniejsza sytuacja epidemiologiczna u naszych południowych sąsiadów. Czesi odnotowują wysoki wzrost zakażeń brytyjską odmianą koronawirusa. Najgorsze, że ta mutacja szaleje w przygraniczym Nachodzie Od tygodnia czeskie służby sanitarne odnotowują wysoki przyrost nowych dobowych zakażeń – ponad 10 tys. przypadków dziennie. W dużej mierze odpowiada za to brytyjska mutacja koronawirusa. Duże ogniska tej odmiany wirusa stwierdzono w graniczącym z powiatem kłodzkim Nachodzie i Trutovie. Szpitale w Nachodzie i Hradec Kralowe są wypełnione po brzegi chorymi. W ubiegłym tygodniu do szpitala z zapaleniem płuc spowodowanym koronawirusem trafił burmistrz Nachodu, Jan Birke. Minister zdrowia, Adam Niedzielski, nie wyklucza całkowitego zamknięcia granic z Czechami.

Brytyjska odmiana koronawirusa jest bardziej zaraźliwa (eksperci szacują, że o około 40-80 proc.). 21 stycznia okryto w Polsce pierwszy przypadek zarażenia brytyjską odmianą koronawirusa. Zidentyfikowało go u chorego z Małopolski. Nie ma dowodów, że ta odmiana wirusa jest bardziej śmiertelna. W brytyjskiej mutacji chorzy częściej skarżą się na takie objawy jak: ból głowy, kaszel, zmęczenie, bóle mięśni i gardła, gorącz- kę. Mniej osób z tą odmianą natomiast traciło zmysł węchu i smaku. Brytyjski wariant koronawirusa jest transmitowany dokładnie w ten sam sposób, czyli drogą kropelkową. Krople aerozolu zawierające patogen mogą być emitowane przez zakażonych m.in. podczas kaszlu, kichania, wraz ze śliną. Aby uniknąć zakażenia, musimy stosować te same środki zapobiegawcze, co dotychczas - zalecane jest noszenie maseczek, zachowywanie dystansu, unikanie dużych skupisk ludzi i częste mycie rąk.

Stan wyjątkowy

U naszych sąsiadów, stan wyjątkowy z powodu pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej wprowadzono od 5 lutego. Od tego dnia zaczęły obowiązywać nowe zasady wjazdu/wyjazdu na/z terytorium Czech. Podróżni z Polski (kraju czerwonego tj. sklasyfikowanego jako o wysokim ryzyku zakażenia COVID-19) mogą wjechać na terytorium Czech wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, czyli: do pracy, na leczenie, czy z powodów rodzinnych, o ile posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa. Dla tych osób, przyjazd do Czech na okres powyżej 12 godzin wymaga: wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego (https://plf.uzis.cz/) i okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem lub antygenowego wykonanego nie później niż do 24 godzin przed wjazdem, a następnie poddania się kwarantannie i powtórzenia testu w Czechach do 5 dni od wjazdu.

 

DOWIEDZ SIĘ ILE ZAKAŻEŃ BYŁO W POWIECIE KŁODZKIM 24 LUTEGO

PRZECZYTAJ O NOWYCH FAKTACH W SPRAWIE ŚMIERCI 3-LETNIEJ HANI

 

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Czechy: Mutacja koronawirusa w przygraniczym Nachodzie

Fot. Aneta Bajer

Nowa Ruda: Doszło do pożaru w budynku wielorodzinnym. Strażacy ewakuowali mieszkańców

Fot. Fundacja Itaka

Widziałeś tego mężczyznę? Zadzwoń do fundacji Itaka

Fot. FB/KPRM/ zrzut ekranu

Hotele zamknięte na majówkę, żłobki otwarte od 19 kwietnia. Jakie zmiany jeszcze nas czekają?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×