REKLAMA

Dwupasmówką pojedziemy do Wrocławia

Droga Krajowa nr 8, która łączy nas z Wrocławiem zamieni się w drogę ekspresową, zapowiedział to w Kłodzku premier Mateusz Morawiecki.

Z jego najbliższym współpracownikiem, szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michałem Dworczykiem rozmawiamy o szczegółach tej zapowiedzi.

To deklaracja, czy pomysł?
Już w maju tego roku Premier Mateusz Morawiecki w czasie swojej wizyty w Bystrzycy Kłodzkiej zapowiedział, że droga nr 8 zostanie wybudowana w standardzie drogi ekspresowej. Sobotnia konferencja jest potwierdzeniem tej deklaracji. Podpisany został w obecności mediów aneks do programu inwestycyjnego, dzięki któremu możliwe będzie przygotowanie dokumentacji niezbędnej, aby droga nr 8 budowana była nie jako zwykła krajówka - jak chcieli nasi poprzednicy - a jako S8. To znaczy żeby miała po dwa pasy w każdą stronę z Wrocławia aż do Kłodzka, bezkolizyjne skrzyżowania, itp. Coś, co wydawało się naszym poprzednikom niewykonalne, my wdrażamy w życie.
Jako mieszkańcy regionu słyszymy takie zapewnienia od wielu lat. Dlaczego tym razem powinniśmy być przekonani, że droga ekspresowa faktycznie powstanie?
Rząd Mateusza Morawieckiego bardzo poważnie podchodzi do kwestii wyrównywania różnic pomiędzy regionami. Dzisiaj jest tak, że nasza młodzież z regionu uczy się w Kłodzku, Ząbkowicach Śl., czy Dzierżoniowie do matury, a później wyjeżdża w inne regiony Polski i rzadko kiedy wraca. Nasze miasta tracą swoje funkcje ekonomiczne i społeczne. Wynika to między innymi z wykluczenia infrastrukturalnego takich miejsc jak, Kotlina Kłodzka. Jako Prawo i Sprawie Sprawiedliwość zakładamy, że Polskę i Polaków należy łączyć - także usprawniając komunikację drogową i kolejową. Stąd właśnie odważna decyzja o przyznaniu ponad 350 milionów złotych na obwodnicę Wałbrzycha. Stąd decyzja o dodatkowych funduszach na dokończenie drogi S3 do granicy z Czechami, którą nasi poprzednicy zostawili kończącą się w szczerym polu. Stąd wreszcie historyczna decyzja o zmianie kategorii planowanej drogi nr 8 na S8 – tzn. drogę ekspresową.
Jaka jest więc perspektywa czasowa? Kiedy pojedziemy drogą ekspresową z Wrocławia przez Kłodzko do Czech?
Podpisany dokument oznacza, że wszelkie prace analityczno-projektowe będą od tej pory robione właśnie pod kątem budowy drogi ekspresowej. Na przełomie stycznia i lutego 2019 r. analizy te powinny się zakończyć. Określą one między innymi przebieg drogi. Będzie ona szła nowym śladem, równolegle do obecnej „ósemki”. W międzyczasie trzeba będzie zmienić pewne rozporządzenia dotyczące krajowej sieci dróg, prace na poziomie rządowym już trwają. O harmonogramie działań będziemy informować w najbliższych tygodniach.
Przeciwnicy rządu twierdzą, że konferencja w sprawie S8 była jedynie przedwyborczą zagrywką, że wszystko było załatwione przez waszych poprzedników m.in. poseł Monikę Wielichowską.
Fakty są takie, że Platforma i PSL przez 8 lat rządów nie zrobili kompletnie nic w kierunku modernizacji drogi nr 8. Oczywiście były osoby, które zabiegały o remont, o budowę ekspresówki. Niektórzy robili wokół tego sporo szumu, jednak nic konkretnego przez lata z tego nie wynikało. W końcu poprzedniej kadencji w 2015 r. została podjęta decyzja o tym, że droga będzie zmodernizowana jako droga krajowa. Doceniam działania pani poseł Wielichowskiej, ale w polityce liczy się skuteczność. Pani Monika zabiegała o drogę ekspresową – i chwała jej za to - ale ostatecznie w marcu 2015 r. publicznie przyznała, że ekspresówki nie będzie. Dzięki premierowi Morawieckiemu ta decyzja właśnie została zmieniona! Teraz nadrabiamy lata zaniedbań w wielu dziedzinach życia, także w polityce infrastrukturalnej - bo ta była za czasów poprzedników skoncentrowana wokół największych aglomeracji. Wierzę, że niezależnie od sympatii politycznych z drogi ekspresowej będą się cieszyć wszyscy mieszkańcy naszego regionu.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (13): Dwupasmówką pojedziemy do Wrocławia

Obrazek użytkownika Grześ
 • Grześ
 • 24-09-2018

BRAWO !!! BRAWO !!! NARESZCIE POLSKIE PIENIĄDZE NIE TRAFIAJĄ DO MIĘDZYNARODOWYCH MAFII JAK Z KARUZELI WAT MILIARDY BRAWO PIS !!!
Obrazek użytkownika Paffełek
 • Paffełek
 • 24-09-2018

PIS właśnie spełnia obietnice , i nie bełkoczą , nie wygaduje głupot , nie drażnią idiotyzmami wygadywanymi publicznie , pod muzyczkę ruskich grajków .PIS myśli i chce , tępoty nie można już słuchać , ffu , precz totalnym idiotyzmem
Obrazek użytkownika Bohdan
 • Bohdan
 • 24-09-2018

BRAWO PIS I TYLKO PIS NIE WYGADUJE GŁUPOT NIE OBIECUJE ZŁOTYCH JAJ GŁOSI CODZIENNIE 24/H PRAWDĘ CAŁA PRAWDĘ I TYLKO PRAWDĘ SPEŁNIA WSZYSTKIE OBIETNICE JEST PRZY TYM SKROMNY MIŁY SYMPATYCZNY I ZAWSZE UMYTY ( czasami tylko jak się czesto myje to nie zmienia wody) I TA SŁYNNA JUŻ JAJKOFOBIA PANA PREZESA DO OJCZYZNY REASUMUJĄC WSZYSTKO TO SWIECI SIĘ JAK DYJAMENT W KOZIEJ PUPIE A SUWEREN KUPUJE I DOBRZE PŁACI I OTO CHODZI MILI PAŃSTWO OTO CHODZI...
Obrazek użytkownika Ale jaja , ale jaja
 • Ale jaja , ale jaja
 • 24-09-2018

A kto zredukował zasiłek pogrzebowy z sumy 6632 , sprawdż kto starał się by tak jak kiedyś z afery FOZZ miliardy trafiły w łapy bezczelnych złodziei , którzy jeszcze , jeszcze nie oddali , a firmy kasę robią na wydojonej szmalu , zasiłek pogrzebowy , był za duży dla niewolników , z OFE też zwinęli , bo trzeba było by miliardy wydoiła karuzela wat
Obrazek użytkownika Asia
 • Asia
 • 24-09-2018

PIS cieszy się 45% poparciem , bo pracuje dla Plaków
Obrazek użytkownika EWARYST
 • EWARYST
 • 25-09-2018

Jak do tej pory, to tylko obietnice wychodzą PiS. Ich realizacja to totalna kompromitacja! Tak boją się przegranej i odpowiedzialnosci, że obiecają wszystko każdemu. Czy ktoś słyszał cokolwiek o aresztowaniu kogoś z mafii wyłudzającej VAT? Nie, bo to totalna ściema dla głupich.
Obrazek użytkownika A kuku
 • A kuku
 • 26-09-2018

Miliardy wyłudzeń , setki zatrzymań , liczymy kasę tych co zatrzymano , międzynarodowe mafie w całej Europie działały i działają ,PO nic nie zrobiło , jak mogło , Bułgarzy i Rumuni już lepiej sobie poradziło , nie kłam bo to jest śmieszne , każdy o licznych zatrzymaniach o ilości wyłudzeń i kar może przeczytać w internecie , wystarczy wpisać w google ,, zatrzymania w karuzeli " wat ,a może celnicy nie wrzeszczeli że PALIW NAM NIE MOŻNA BYŁO RUUUUSZAĆ ! 260 miliardów Polska straciła przez PO , TAKA PRAWDA !!!
Obrazek użytkownika Brawo PIS !!!
 • Brawo PIS !!!
 • 26-09-2018

PIS dotrzymuje obietnic , nie trwoni kasy na byle co , to odpowiedzialna i mądra partia , nie da z Polaków zrobić niewolników , skazanych na zdychanie w lazaretach , lub pod płotem , dlatego cieszy się niebywałym wysokim bardzo poparciem społecznym , na przegraną sromotnie partię , naszych głosów nie ma i niebęęędzie .
Obrazek użytkownika Artur
 • Artur
 • 28-09-2018

Kolejne obiecanki a ilość pisowskich hejterów i maniaków tutaj mocno zaskakuje
Obrazek użytkownika Grześ
 • Grześ
 • 28-09-2018

Brawo PIS !!!
Obrazek użytkownika Alicja
 • Alicja
 • 28-09-2018

PO jest słynne jeno z afer .Po nich to tylko komisje śledcze , jak seriale kryminalne oglądamy , reality show .
Obrazek użytkownika Janusz
 • Janusz
 • 28-09-2018

Będę głosował na PO
Obrazek użytkownika hieronim
 • hieronim
 • 28-09-2018

OCH JANUSZKU NIE GŁOSUJ NA PEŁO TAŻ TO DNO MUŁ I WODOROSTY MOJA CIOCIA BOGUMIŁA JAK ZAGŁOSOWAŁA NA PRAWYCH I SPRAWIEDLIWYCH TO OD RAZU BLIŹNIĘTA POCZĘŁA- BLIŹNIĘTA PLUS OCZYWIŚCIE CO I TOBIE ŻYCZĘ

Każda pliszka swój ogonek chwali. Nie inaczej zachowują się politycy i samorządowcy. Dlatego każdy sukces, a nawet pseudosukces ma tylu ojców i matek...

To już pewne. Reaktywują linię.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×