REKLAMA

Dolny Śląsk niewiadomą

Według najnowszego sondażu PiS ma szansę rządzić w siedmiu województwach, a Koalicja Obywatelska, czyli PO i Nowoczesna – w sześciu. W trzech, w tym także na Dolnym Śląsku, szanse są wyrównane.

Z badania wynika, że wybory do sejmików wojewódzkich wygra Zjednoczona Prawica (36 proc.). Koalicja Obywatelska (PO i Nowoczesna) ma otrzymać 23 proc. głosów, PSL - 13 proc., a SLD i Kukiz `15 po 7 proc. PiS prawdopodobnie samodzielnie lub z udziałem Kukiz`15 ma szansę rządzić w siedmiu województwach, a Koalicja Obywatelska plus ewentualni koalicjanci w 6. W 3 województwach, w tym także dolnośląskim, sondaż nie rozstrzyga o tym, kto będzie w nim rządził. Przypomnijmy. 4 lata temu wybory do sejmiku na Dolnym Śląsku wygrała Platforma Obywatelska, która zgarnęła 16 mandatów. Prawo i Sprawiedliwość wzięło 9, a PSL 5 mandatów. Poza tym 4 radnych wprowadzili do sejmiku Bezpartyjni Samorządowcy, a SLD miało ich dwóch. W takcie trwania kadencji układ sił w sejmiku dolnośląskim zmienił się. Powstał Dolnośląski Ruch Samorządowy i to on przejął władzę. Czy jest w stanie ją utrzymać? Wszystko rozstrzygnie się 21 października.

Podział mandatów po wyborach w 2014 roku:
PO – 16 mandatów
PiS – 9 mandatów
PSL – 5 mandatów
Bezpartyjni Samorządowcy – 4 mandaty
SLD Lewica Razem – 2 mandaty

Radni wojewódzcy z regionu wałbrzyskiego i ich przynależność do klubów:
1. Julian Golak (Dolnośląski Ruch Samorządowy)
2. Piotr Sosiński (PiS)
3. Jerzy Gierczak (PiS) w tym roku wygaszono mu mandat
4. Marek Dyduch (Porozumienie PO, PSL, SLD)
5. Patryk Wild (Radni Bezpartyjni)
6. Czesław Kręcichwost (Dolnośląski Ruch Samorządowy)
7. Grażyna Cal (Radni Bezpartyjni)
8. Zbigniew Szczygieł (Porozumienie PO, PSL, SLD)

36 mandatów
Sejmik Województwa Dolnośląskiego składa się z 36 radnych. Mieszkańcy powiatów: kłodzkiego, ząbkowickiego, dzierżoniowskiego, świdnickiego i wałbrzyskiego wybiorą 8 radnych. W całej Polsce podczas tegorocznych wyborów samorządowych do obsadzenia jest 552 mandaty radnych w 16 sejmikach.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Dolny Śląsk niewiadomą

Każdego roku samorząd województwa przeznacza ze swojego budżetu 5 mln zł na ochronę zabytków. W tym roku pieniądze te pozwolą przeprowadzić renowację i najpilniejsze prace konserwatorskie przy 146 obiektach, w tym w siedmiu w powiecie kłodzkim.

To już pewne. Reaktywują linię.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×