REKLAMA

Sms zamiast skierowania

W Warszawie i Polanicy-Zdroju trwa pilotażowy program e-skierowań. W styczniu 2021 roku takie rozwiązanie zostanie wprowadzane w całym kraju.

E-skierowania - zgodnie z planem informatyzacji ochrony zdrowia - za dwa lata staną się obowiązkowe. Jakie wnioski płyną z pierwszych miesięcy pilotażu? Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło pilotaż elektronicznego skierowania. W niektórych placówkach w stolicy pacjenci mogą otrzymać e-skierowania na badania z zakresu medycyny sportowej i tomografii komputerowej. Natomiast w Polanicy-Zdroju program jest wdrażany w pełnym wymiarze. Szpital jest już podłączony do platformy PI, co jest konieczne, aby realizować tego typu usługi. - Placówka w Polanicy-Zdroju ma tę zaletę, że jest duża, zatrudnia wielu specjalistów i daje to dobre możliwości sprawdzenia systemu. Większość wystawionych skierowań może być realizowana na miejscu – mówi Michał Oleksy, project manager w Centrum Systemów informacyjnych Ochrony Zdrowia zajmujący się pilotażem e-skierowań. E- skierowania będą wdrażane stopniowo. Zapisywanie się pacjentów do specjalisty nie będzie na razie zautomatyzowane, dlatego będą oni musieli dostać się do kolejki i poczekać na świadczenie. Wystawione i cyfrowo podpisane przez lekarza skierowanie będzie weryfikowane, zapisane, a system wygeneruje dla niego numer PIN lub kod kreskowy. Pacjent otrzyma e-skierowanie w formie SMS-a lub e-maila. W wybranej przez siebie placówce medycznej poda dane dostępowe: PIN lub kod kreskowy i gdy system zweryfikuje dane, placówka zapisze pacjenta na wizytę. To pozwoli oznaczyć w systemie, że skierowanie jest w trakcie realizacji. Dzięki temu wyeliminowane będzie zapisywanie się do wielu miejsc świadczących wybraną usługę medyczną. Ma to zlikwidować sztuczne kolejki i zwiększyć dostępność do medycznych świadczeń specjalistycznych. Pacjenci będą mieli stały dostęp do statusu skierowania w Internetowym Koncie Pacjenta, na stronie pacjent.gov. pl. Lekarze będą mieli możliwość śledzenia historii leczenia. Posiadacz Internetowego Konta Pacjenta będzie mógł tam oglądać swoje zaplanowane wizyty lekarskie, wystawione recepty, skierowania. W przypadku osób starszych, nie korzystających osobiście z Internetu, na konto będą mogli wchodzić inne osoby upoważnione, np. ich dzieci czy wnukowie.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Sms zamiast skierowania

Z burmistrzem Mateuszem Jellinem o pierwszym roku jego urzędowania rozmawia Romuald Piela.

Najciemniej jest podobno pod latarnią, a najniebezpieczniej... obok komendy – do takich wniosków można dojść po wydarzeniach, jakie rozegrały się w Kłodzku, a precyzyjnie mówiąc tuż obok powiatowej komendy policji.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×