REKLAMA

Wielkie zarybianie

Podczas akcji „Pstrąg” wypuszczono do naszych rzek ok. 700 tys. młodych pstrągów potokowych. Ryby trafiły do dolnośląskich rzek, m.in. do Ścinawki i Nysy Kłodzkiej.

Pstrągi w kwietniu wypuszczono w 14 miejscach, m.in. w okolicach Kłodzka, Barda, Lądka-Zdroju, Stronia Śląskiego i Międzylesia. - Takie działania są konieczne z uwagi na susze i niskie stany wód oraz zanieczyszczenia ściekami komunalnymi, z upraw rolniczych oraz ferm hodowlanych, które trzebią ryby - mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. Zagrożeniem dla pstrągów są także nieprzemyślane inwestycje hydrotechniczne, np. remonty w obrębie koryt rzek prowadzone z użyciem ciężkiego sprzętu, które niszczą siedliska ryb. Koszt tegorocznego zarybiania to 244 tys. zł (116 tys. zł to dotacja z FOŚiGW). Do dolnośląskich rzek wpuszczono 100 tys. dwuletnich pstrągów i około 600 tys. narybku. Pstrągi pochodziły z Ośrodka Hodowli w Ścinawce Średniej. Zarybiane rzeki to: Ścinawka, Nysa Kłodzka, Bystrzyca, Biała Lądecka, Szybka i Dzika Orlica. Pstrąg potokowy potrzebuje do życia czystej i chłodnej wody, szybkiego prądu i dna pokrytego kamieniami lub żwirem.
10 milionów
Tyle milionów ryb trafiło do dolnośląskich rzek dzięki pomocy WFOŚiGW we Wrocławiu. Wędkarze od 2007 roku z pomocą Funduszu wypuścili łącznie do rzek i zbiorników wodnych blisko 10 milionów ryb (pstrągów potokowych, sandaczy, boleni, lipieni, świnek i brzan). Członkowie wałbrzyskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego zarybiali m.in. zbiorniki wodne: Owiesno, Sudety, Witoszówka, Topola, Kozielno i Lubachów. Łączny koszt tych akcji wyniósł ponad 2,2 mln zł. Wysokość dotacji z WFOŚiGW we Wrocławiu to ponad 1,1 mln zł.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Wielkie zarybianie

Obrazek użytkownika Kołatek
  • Kołatek
  • 09-05-2019

I chwała im za to zarybianie!. Nie rozumiem tylko tych, którzy widząc KŁUSOWNIKÓW nie interweniują. Co innego wędkowanie, co innego "łapanie ryb". Nie możemy nie interweniując cicho przyzwalać na kłusownictwo i niszczenie dobra wspólnego. Wszak to nasza Ojczyzna!. Nie oczekuję, że każdy widzący taki akt kłusownictwa sam od razu zainterweniuje, ale może zatelefonować na 997 lub do Straży Rybackiej informując, że tu i tu widziałeś niewłaściwe zachowanie tak wyglądającego(ych) osób. Uczciwi zrozumieją, nieuczciwi zostaną złapani.

W Mielniku na dzień dobry obszczekał mnie pies Marian. Potem było całkiem sympatycznie. Mieszkańcy mili i życzliwi, choć mają też problemy.

Policja prosi o pomoc. Ustala, kto skrzywdził szczeniaka.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×