REKLAMA

Bezpieczne żniwa

Nadchodzą żniwa, czyli czas intensywnych prac w polu. Warto zadbać o to, aby zbieranie plonów podczas żniw przebiegło nie tylko sprawnie, ale przede wszystkim bezpiecznie.

Sporo zagrożeń niosą za sobą nie tylko zajęcia na polu, ale też transport, czy składowanie plonów. Przed przystąpieniem do pracy należy koniecznie sprawdzić maszyny rolnicze, a przede wszystkim stan osłon na ruchomych częściach maszyn m.in. na wałach przegubowo-teleskopowych. Bardzo ważna jest codzienna obsługa maszyn, usuwanie plew, kurzu, szczególnie z obudowy łożysk i wałów – ograniczy to ryzyko wystąpienia pożaru. Podczas prac przy żniwach należy również pamiętać, że wszystkie naprawy usterek, czy uszkodzeń powinny odbywać się przy wyłączonym napędzie maszyn. Ostrożność należy też zachować podczas transportu, zarówno ludzi, jak i ładunków. Niedopuszczalne jest przewożenie osób na wysokich ładunkach, tj. na przyczepach załadowanych sianem, bądź słomą - grozi to ich upadkiem, a nawet najechaniem.
Bezpieczeństwo w rolnictwie podczas żniw, to nie tylko zwracanie uwagi na stan maszyn, czy urządzeń, ale też dbanie o własne samopoczucie. Pośpiech i zmęczenie utrudniają koncentrację i mogą przyczyniać się do popełniania błędów. Dlatego też, podczas pracy, należy robić przerwy na regenerację sił i zawsze mieć pod ręką zapas wody, zwłaszcza podczas upałów.
Podczas żniwnych prac, osobami szczególnie narażonymi na niebezpieczeństwo, są dzieci. Pracujący w polu rodzice powinni zawsze pamiętać, aby w stacyjce pojazdu nie pozostawiać kluczyków. Dziecko przebywające w kabinie ciągnika bez problemu może go uruchomić. Najważniejszą zasadą jest jednak, aby przed każdym uruchomieniem
i przejazdem maszyny sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się ludzie. Pozwoli to uniknąć przypadków najechania na osoby odpoczywające w cieniu sprzętu rolniczego i pod przyczepami. Nie pozwalajmy wykonywać dzieciom niebezpiecznych prac polowych i nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych.

/opracowano w PT KRUS w Wałbrzychu w oparciu o materiały prewencyjne Kasy dostępne na stronie internetowej: www.krus.gov.pl /

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Bezpieczne żniwa

fot. KPP Kłodzko

3 promile alkoholu w organizmie miał 33- latek, który kierując rowerem stwarzał zagrożenie na drodze dla innych uczestników ruchu drogowego. Wczoraj popołudniu (poniedziałek, 25 maja) na terenie gminy Kłodzko funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, który kierował rowerem. Jego zachowanie wskazywało, że jest w stanie nietrzeźwości. Po przebadaniu policjanci stwierdzili, że mężczyzna ma 3 promile alkoholu w organizmie. Za ten czyn grozi kara aresztu albo grzywny. Policjanci apelują o rozwagę i zdrowy rozsądek.

Tylko u nas poznasz najważniejsze informacje o tym, co z koronawirusem dzieje się na naszym terenie. Stale aktualizowany artykuł na klodzko24.eu
Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×