REKLAMA

Wielkie asfaltowanie

Nowa już ma. W Starej kładą.

Przez Nową Bystrzycę można już przejechać po nowym, równiutkim asfalcie. W Starej Bystrzycy nowego dywanika jeszcze nie ma, ale przed tygodniem, kiedy tam byliśmy, prace trwały. Docelowo po wyremontowanej drodze będzie można z Bystrzycy Kłodzkiej dojechać do Spalonej i daje do Mostowic i przejścia granicznego z Czechami. – Trochę utrudnień jest, ale potem będziemy mieć drogę pierwsza klasa – mówi Józef Michalski, mieszkaniec Starej Bystrzycy (na zdjęciu). - Przy okazji remontu drogi dociągnęli nam kanalizację. Sądzę, że podłączę się do niej i raz na zawsze zrezygnuję z szamba – dodaje. Pan Józef ze swoim bratem Januszem prowadzą od 25 lat firmę brukarską. Teraz w związku z gospodarczym boomem, mają tle zleceń, że w kolejce na 2020 rok czeka już 20 klientów.
Drewniane świątynie
W Nowej Bystrzycy jest jeden z czterech drewnianych kościółku ziemi kłodzkiej. To barokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (zdjęcie). Świątynię wzniesiono w pierwszej połowie XVIII wieku. Dach ma kryty gontem i charakterystyczną cebulastą wieżyczkę. Wewnątrz ciekawe są barokowe organy napędzane ręcznym miechem. - Nasz kościółek przeszedł gruntowny remont. To był naprawdę ostatni dzwonek, aby go uratować. Pieniądze dostaliśmy z ministerstwa kultury – mówi Robert Szczepanek, który opiekuje się świątynią. - Za dziewięć lat będziemy świętować trzysetną rocznicę wzniesienia świątyni – dodaje. Na ziemi kłodzkiej są jeszcze 3 drewniane kościółki: św. Anny w Zalesiu z 1717 roku, św. Michała Archanioła w Kamieńczyku z 1710 roku i św. Józefa Oblubieńca NMP w Międzygórzu z 1740 r.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Wielkie asfaltowanie

Fot. Gazeta Kłodzka


Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia.

Przedstawiamy dane frekwencyjne w drugiej turze wyborów prezydenckich w niedzielę, 12 lipca.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×