REKLAMA

Umieramy na potęgę

Umieralność na Dolnym Śląsku jest wyższa niż średnia krajowa. Przyczyną zgonów są najczęściej choroby układu krążenia i nowotwory.

W 2019 roku w województwie dolnośląskim zmarło 32,7 tys. mieszkańców (w miastach 23,4 tys. osób, a na wsi 9,3 tys). W dalszym ciągu obowiązuje relacja określana jako nadumieralność mężczyzn względem kobiet, bo odnotowano o 4,4 punktu procentowego więcej zgonów panów niż pań. Współczynnik zgonów na 1000 ludności w województwie dolnośląskim wynosił 11,28 promila (umarło 11,28 osoby na każdy tysiąc) i był wyższy niż średnia krajowa wynosząca 10,67 promila. W ujęciu gminnym najmniej zgonów na 1000 ludności zarejestrowano w: Jerzmanowej (6,09‰), Długołęce (6,48‰), Kobierzycach (6,65‰) i Czernicy (6,78‰), a najwięcej w Szczawnie-Zdroju (18,90‰), Ruji (18,57‰), Ciepłowodach (17,24‰) i Jedlinie-Zdroju (16,57‰). Szczegółowy wykaz umieralności w 2019 roku przedstawia mapka sporządzona przez wrocławski oddział Głównego Urzędu Statystycznego (patrz obok). Województwo dolnośląskie należy do regionów z największym udziałem nowotworów w ogólnej liczbie zgonów (27,4 proc). Czwarte miejsce po województwach: pomorskim i kujawsko-pomorskim (28,5%), wielkopolskim (28,4%) i śląskim (27,5%). Dolny Śląsk jest też na dziewiątym miejscu w Polsce było pod względem udziału chorób układu krążenia w ogólnej liczbie zgonów (42,2 proc.).

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Umieramy na potęgę

Zetkama Doral Nysa Kłodzko

Kłodzko: Sobotnie derby w Wałbrzychu niestety zakończyły się przegraną drużyny z Kłodzka.

Kłodzko: To już pewne, Hania przed śmiercią była bita i kopana przez konkubenta swojej matki.

Fot. GDDKiA we Wrocławiu

Kłodzko: Który wariant drogi będzie w końcu realizowany? Odcinek Kłodzko - Ząbkowice zostanie jednak podzielony na dwie części.

Fot. Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Polanicy-Zdroju.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×