REKLAMA

Zapolowali na zabytki

Nieformalna grupa Detektywi Przeszłości, którą tworzą uczniowie Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości w wieku 16-19 lat, obrała nowy cel.

Grupa działa pod opieką nauczyciela historii i regionalisty Marka Królikowskiego. Ma już jeden sukces. To poprzedni projekt „Wielokulturowe dziedzictwo kłodzkich wsi - zabytki, które warto zobaczyć”, w trakcie którego młodzież z KSP wzięła udział m.in. w nakręceniu spotu reklamowego ogólnopolskiego programu „Wspólnie dla dziedzictwa”, realizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz opracowała historycznie i turystycznie pięć kłodzkich wsi: Gołogłowy, Bierkowice, Ruszowice, Roszyce i Korytów. Teraz zabrała się za kolejne działania. - Aktualnie realizujemy projekt: „Kulturowe skarby kłodzkich wsi. Zabytki, które warto zobaczyć!” Dostaliśmy na to grant 10 tys. zł pozyskany w trybie pozakonkursowym z fundacji PZU oraz środki z budżetu gminy Kłodzko. Zadanie obejmuje zasięgiem pięć kolejnych, sąsiadujących ze sobą miejscowości gminy Kłodzko: Wilczą, Wojbórz, Łączną, Święcko i Gorzuchów – informują detektywi. - W kwietniu zorganizowaliśmy obóz wolontariacki. Podczas pieszej wędrówki eksplorowaliśmy te miejscowości: skatalogowaliśmy ponad 60 obiektów zabytkowych, przygotowując ich dokumentację fotograficzną oraz opracowując (na podstawie dostępnych źródeł, a także informacji uzyskanych od mieszkańców) metryki historyczne tych zabytków – dodają. Podobnie, jak w poprzednich działaniach, także teraz Detektywom Przeszłości udało się odszukać wiele zabytków, które są unikatami w skali regionu. W Wilczej odkryli budynek z jedynym znanym w gminie Kłodzko (i wciąż działającym) zegarem słonecznym, w Wojborzu był to zapomniany i ukryty w zaroślach krzyż przydrożny, z kolei Łączna poszczycić się może aż dwoma dawnymi dworami szlacheckimi. - W Święcku ciekawym zabytkiem był dla nas ukryty w lesie dawny piec wapienny, zaś w Gorzuchowie jedyna w regionie i bogata w detale architektoniczne kapliczka fasadowa wyobrażająca koronację Wniebowziętej Maryi – wymieniają poszukiwacze. - Teraz możemy przystąpić do przygotowania tablic informacyjnych, które umieszczone zostaną w wioskach oraz materiałów promujących zabytki tych miejscowości (foldery, przewodniki, gra terenowa) – zapowiadają. W drugiej połowa maja w Wilczej, Wojborzu, Święcku i Gorzuchowie odbędą się spotkania podsumowujące realizacje projektu, połączone z rozstrzygnięciem konkursów plastycznych dla dzieci i młodzieży pt. „Zabytki mojej wsi” (informacje stronie projektu: www.skarby-klodzkich-wsi.cba.pl).

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Zapolowali na zabytki

Licząca prawie 30 metrów wysokości wieża składa się z platform widokowych na pięciu kondygnacjach. Rozpościerający się z niej widok jest naprawdę imponujący – kusi zarówno turystów, jak i fotografów.

Dzięki milionowemu wsparciu z Unii na Dolnym Śląsku mogą powstać domy opieki, kluby seniora, zatrudnieni zostaną asystenci i opiekunowie, którzy pomogą osobom samotnym, niesamodzielnym, chorym lub z niepełnosprawnościami.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×