REKLAMA

Twórca matur w Walimiu

fot. Paweł Pachura / Archiwum Historii Mówionej Ziemi Wałbrzyskiej

Zmumifikowane ciało Karla Abrahama von Zedlitz

Maturzyści - twórca matur spoczywa w pobliżu

W krypcie pod kościołem św. Jadwigi w Walimiu znajduje się kilkanaście trumien. W jednej z nich spoczywa Karl Abraham von Zedlitz, pruski minister stanu i sprawiedliwości, a wcześniej prezydent rządu śląskiego. Przeszedł do historii jako twórca europejskiej matury. W 1788 roku opracował egzaminy, pozwalające na dalszą edukację na uczelniach uniwersyteckich. Jemu dzisiejsi abiturienci zawdzięczają odbywające się właśnie egzaminy. Ostatnie lata minister spędził w Walimiu w odziedziczonej posiadłości. Został pochowany w kościele św. Jadwigi, ufundowanym przez stryja ministra.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Twórca matur w Walimiu

Obrazek użytkownika Lucyfer
  • Lucyfer
  • 08-05-2015

czy publikacja takich zdjęć nie jest profanacją zwłok???

Kobiecym Okiem: Letnie wydanie naszego magazynu cieszy się dużym zainteresowaniem. Już teraz możesz obejrzeć go w wersji cyfrowej.

W Kłodzku powstała dyskoteka. Dziś nastąpi jej otwarcie. Jak wygląda?

Fot. Canva

Kłodzko: Wczoraj przed północą, dzięki wzorowej obywatelskiej interwencji, zatrzymano kobietę, która “na podwójnym gazie” jechała po alkohol.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×