REKLAMA

Pamięci Tadeusza Jażdżewskiego -wystawa Kłodzkiego Klubu Fotograficznego.

Plakat wystawy.

Dialog pokoleń na gruncie fotografii to motyw najbliższej wystawy

Ekspozycja nosi tytuł „Pamięci Tadeusza Jażdżewskiego”.

Tadeusz Jażdżewski, fotograf, wieloletni pracownik Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, był ojcem kłodzkiego środowiska fotograficznego, z jakiego wyrósł KKF. Starsi członkowie Klubu znali go osobiście, tymczasem najmłodsi – znają go z opowieści i z olbrzymiego dorobku fotograficznego, jaki po sobie zostawił. Wystawa będzie zatem zarówno sposobem na oddanie czci temu utalentowanemu i zasłużonemu kłodzczaninowi, jak i przekrojem pokazującym ewolucję lokalnych artystów, działających na polu fotografii.

- Tadeusz był bardzo krytyczny w stosunku do fotografii, bez względu na autora. Miał też dystans do własnych zdjęć i duże poczucie humoru. Nie obrażał się, gdy ktoś go krytykował. Jego fotografia ukształtowała się w latach 60. i 70. Zawsze lubił chodzić własnymi ścieżkami. Nie był podatny na fotograficzne mody – mówi Bogdan Paszkiewicz, kolega Tadeusza Jażdżewskiego i wieloletni prezes Klubu.

Główną częścią wystawy będą fotografie wykonane przez aktualnych członków KKF, nawiązujące swoją tematyką i klimatem do twórczości Tadeusza Jażdżewskiego lub przedstawiające jego osobę. Autorzy prac to: Maria Dzierżyńska, Magdalena Mazurek, Magdalena Przebięda, Julita Pyka, Anna Toch, Jolanta Ubik, Paweł Baranowski, Zbigniew Baranowski, Waldemar Dankowski, Tomasz Gmerek, Jacek Halicki, Janusz Karp, Sławomir Kruszelnicki, Andrzej Lemiesz, Bogusław Michnik, Zbigniew Muziewicz, Bogdan Paszkiewicz, Tomasz Pućkowski, Krzysztof Radzimierski, Janusz Skrobot, Wojciech Szewczyk, Waldemar Zieliński i Przemysław Ziemacki. Kolekcję tę uzupełni wybór zdjęć autorstwa Tadeusza Jażdżewskiego z archiwum Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

Miejscem wystawy będzie galeria sztuki pARTer w Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji. Wystawa będzie jednym z przedsięwzięć w ramach tegorocznych Dni Kłodzka. Jej wernisaż rozpocznie się w środę, 18 maja, o 18. Urozmaici go pokaz multimedialny przygotowany przez Julitę Pykę, rodzaj zabawy, w której będą mogli wziąć udział przybyli goście.

- Patrząc na fotografie Tadeusza Jażdżewskiego mam wrażenie, że intrygowała go struktura wewnętrzna otaczającego świata oraz wzajemne przenikanie natury z obiektami wytworzonymi przez człowieka. Nawiązując do struktury, czyli budowy podyktowanej danym kodem, prezentuję mój projekt intermedialny „Zakodowanie”, odnoszący się do natury człowieka – komentuje Pyka.

Wystawa będzie czynna do 19 czerwca. Towarzyszyć jej będzie katalog. Finansowanie wystawy odbywa się z budżetu KCKSiR. Honorowy patronat nad nią objął burmistrz Kłodzka - Michał Piszko.

mat. pras. KKF

Artykuły powiązane

Jedne z prac autorstwa Bogusława Michnika z ekspozycji w Dobruszce.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Pamięci Tadeusza Jażdżewskiego -wystawa Kłodzkiego Klubu Fotograficznego.

foto ilustracyjne
pixabay.com

Poczta Polska informuje, że w Polanicy-Zdroju spora część mieszkańców nie posiada zainstalowanych skrzynek na korespondencję.

Radny Bogusław Szpytma ma w tym miesiącu objąć stanowisko wicewojewody. Kto go zastąpi w Radzie Miasta Kłodzka?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×