REKLAMA

Wójtowice mają 700 lat

foto: dolny-slask.org.pl

Wójtowice mają 700 lat.

Wójtowice to niewielka wieś położona w powiecie kłodzkim w gminie Bystrzyca Kłodzka. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1357 roku. Miała być ona własnością wójta Bystrzycy Kłodzkiej Jakuba Ruckera. W XV wieku wieś kupił król czeski Jerzy z Podiebradów. Od tej chwili, aż do XIX wieku stanowiła królewszczyznę. W 1840 roku były tu: cztery młyny wodne, tartak, olejarnia, gorzelnia i szesnaście warsztatów rzemieślniczych (w tym osiem tkackich). W drugiej połowie XIX wieku w miejscowości powstały dwie gospody do obsługi turystów i pielgrzymów. Ta niewielka miejscowość miała w sobie coś, co przyciągało turystów i letników. W roku 1882 wieś została dotknięta katastrofalną ulewą i gradobiciem, w wyniku których zostały całkowicie zniszczone dwa budynki, kilkanaście innych zostało uszkodzonych. Po 1945 roku Wójtowice pozostały wsią rolniczą, zanikła natomiast funkcja letniskowa.
Dolina, w której leżą Wójtowice, należy do ładniejszych zakątków Gór Bystrzyckich.
Z okazji jubileuszu 700 – lecia odsłonięto pamiątkową tablicę.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Wójtowice mają 700 lat

Obrazek użytkownika Ela
  • Ela
  • 06-08-2018

Nie widziałam, że tutejsze wioski mają aż tyle lat. Mozna gdzieś o tym poczytac?

Program 500 plus kosztuje rocznie podatników ponad 24 mld zł, czyli dwa razy więcej niż uczelnie wyższe i aż 7 razy więcej niż kultura.

Dość dodatkowych opłat za wodę. Siedem wspólnot mieszkaniowych i 3 stowarzyszenia walczą o likwidację niesprawiedliwego podziały mieszkańców Bystrzycy Kłodzkiej.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×