REKLAMA

Rozważania nad kąpieliskiem miejskim

O tym, że kąpielisko miejskie na Górze Parkowej znajduje się w stanie śmierci technicznej wiadomo jest nie od dziś

Nic też dziwnego, że władze samorządowe, kierując się oczekiwaniami nie tylko mieszkańców Bystrzycy Kłodzkiej, poszukują rozwiązań, dzięki którym obiekt będzie mógł przejść gruntowną metamorfozę. Mierzą jednak zamiary na siły, bo kasa lokalna ma określoną zasobność. Oznacza to, że nie można sobie pozwolić na zbytnią rozrzutność.

Ta idea dominowała podczas wczorajszego posiedzenia członków Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej. Rozprawiano nad koncepcją przebudowy obiektu i zaprezentowaną jego wizualizacją, z czym zmierzyła się gliwicka firma MWM specjalizująca się w tego rodzaju rozwiązaniach i inwestycjach. Jej dziełem są m.in. unowocześnione Termy Cieplickie, kompleks sportowo-rekreacyjny w Prudniku, podobny w Krapkowicach, kąpielisko w Rybniku i in.

Basen na Górze Parkowej liczy sobie prawie 80 lat, bo powstał w roku 1937 (wcześniej, od r. 1903, miał status kąpieliska). Infrastruktura składająca się na jego substancję jest bardzo mocno wyeksploatowana, mimo dokonanych remontów czy inwestycji częściowych. Dalsze jego „pacykowanie” w sytuacji rosnących wymogów rekreacyjnych i sanitarnych byłoby nieodpowiedzialnością ze strony właściciela. Jeśli on chce mieć tego rodzaju obiekt, to musi zdobyć się na poważny wydatek. I jak zauważyła burmistrz Renata Surma – gmina co do tego jest przekonana, jednak w określonych granicach finansowych. Musi bowiem mieć na uwadze to, że w najbliższym czasie przyjedzie jej zmierzyć się z budową krytej pływalni w ramach programu „Delfinek”, z inwestowaniem w bazę przedszkolną czy mieszkania. Tym jednym zadaniem nie może „wypłukać się” z funduszy. Dlatego dla zmian na obiekcie w obrębie Góry Parkowej jest zielone światło, jednak na miarę możliwości lokalnych.

Koncepcja firmy MWM jest śmiała, ale kosztowna. Na nadanie jej realnych kształtów należałoby wydać około 12 mln zł netto, nie wliczając w tę kwotę wydatków na utrzymanie obiektu. Projekt zakłada wybudowanie niecki o wymiarach 40 x 15 m i o głębokości 1,35 m w części rekreacyjnej, utworzenie niecki rekreacyjnej dla dzieci, postawienie budynku całorocznego m.in. z kręgielnią i bilardem oraz budynku sezonowego z szatniami i zapleczem sanitarnym. Do tego dochodzi plaża ze specjalnym podłożem, urządzenia zapewniające utrzymanie odpowiedniej temperatury wody, jak i jej wymaganą chemię. Cały obiekt byłby przyjazny osobom niepełnosprawnym.

Wizualizacja kąpieliska robi pozytywne wrażenie, ale koszty jego powstania i utrzymania już nie. Dlatego członkowie komisji dali sobie czas do następnego posiedzenia, tj. do 25 listopada br., na dokładne przeanalizowanie podanego im projektu i poszukanie rozwiązań oszczędnościowych. Niektórzy z nich, podobnie jak przedstawiciele urzędu burmistrza uważają, że nie wszystkie z zaproponowanych elementów muszą pojawić się na Górze Parkowej. I bez nich kąpielisko stanie się nowoczesne i atrakcyjne.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Rozważania nad kąpieliskiem miejskim

Obrazek użytkownika mmm
  • mmm
  • 17-11-2016

Bystrzyca jest jedynym miastem w powiecie, które nie ma krytego basenu. A jak czytam powyższy tekst, to wynika, że zbyt dużo się nie zmieni a kosztować to będzie 12 mln. Przecież za tyle kasy można wybudować kryty basen. A jak pisze w tekście, to w części całorocznej ma być bilard i kręgielnia, a o krytym basenie nie wspominają. Ta planowana inwestycja nie ma sensu, bo dalej będzie można popływać tylko w wakacje. A na dodatek niecka ma mieć 1,35m głębokości ,czyli na skoki do wody i bardziej zaawansowane pływanie to za płytko.

Bystrzyca jest mi o tyle bliska, że mieszkam w niej wiele lat; z nią związałem te dobre dni i część kiepskich lat. Nie sposób więc przejść obojętnie obok jubileuszu miasta – uzasadnia Edward Kul.

foto: ilustracyjne: pixabay.com

Egzaminy na motocyklowe prawo jazdy w Kłodzku? O tym rozmawiano w starostwie.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×