REKLAMA

Prawomocnie uniewinnieni

Zakończyła się sprawa, jakiej jeszcze nie było. Na ławie oskarżonych zasiadało 36 osób.

O pomówienie i zniesławienie oskarżyła ich była radna powiatowa z Kłodzka. pod koniec lipca okazało się, że oskarżyła niesłusznie. Sąd drugie instancji w Świdnicy utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego w Kłodzku. 36 nauczycieli i pracowników polanickiej szkoły może w końcu odetchnąć. Są prawomocnie niewinni.
Czy wyrok kończy tę bezprecedensową sprawę? Zdaniem Pawła Totuszyńskiego, który bronił oskarżonych nauczycieli, tak. - Wyrok jest prawomocny i kończy sprawę – mówi mecenas Totuszyński. - Nie mają na to wpływu zapowiedzi powódki, że napisze skargę do ministerstwa sprawiedliwości. Moim zdaniem nie było w ogóle podstaw do oskarżenie o pomówienie i zniesławienia – dodaje. Ten bezprecedensowy proces ruszył w sierpniu 2017 roku. W Sądzie Rejonowym w Kłodzku na ławie oskarżonych zasiadło 36 nauczycieli i pracowników Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy-Zdroju. O pomówienie i zniesławienie oskarżyła ich była już radna powiatowa z Kłodzka. Dlaczego? Bo podpisali się pod petycją skierowaną do Rady Powiatu Kłodzkiego. Radna uznała pismo za paszkwil i pozwała ich hurtem do sądu. Domagała się opublikowania pisma, w którym pozwani stwierdzą, że napisali nieprawdę oraz sporego zadośćuczynienia finansowego. Już pierwsza rozprawa, która trwała bite 5 godzin, pokazała jak bezprecedensowy będzie to proces. Samo sprawdzenie obecności oskarżonych i zweryfikowanie ich danych na podstawie dowodów osobistych, zajęło prawie godzinę. Potem sąd musiał zapytać każdego oskarżonego, czy rozumie stawiane mu przez prywatnego oskarżyciela zarzuty, czy przyznaje się do winy i czy chce złożyć w sprawie wyjaśnienia. Żaden z oskarżonych nie przyznał się do winy, a ci którzy złożyli oświadczenia, stwierdzili że petycja, pod którą się podpisali wynikła z wcześniejszych wypowiedzi radnej na sesjach. - Takie zwroty jak „nieszczęsna Regionalna Szkoła Turystyczna” czy „w tej szkole działo się i dzieje źle” to tworzenie czarnego pijaru wokół szkoły – stwierdził jeden z oskarżonych. - Dzisiaj czuję ulgę, że sąd podzielił nasze przekonanie i uniewinnił nas – dodał po wyroku jaki zapadł w sądzie w Kłodzku. Teraz może odetchną pełna piersią, bo świdnicki sąd utrzymał w mocy wcześniejsze orzeczenie. Sprawa dotyczyła pisma z grudnia 2015 roku. To wtedy 29 radnych powiatowych otrzymało od nauczycieli i pracowników RST w Polanicy-Zdroju petycję, która było reakcją na wcześniejsze wypowiedzi radnej na temat szkoły.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Prawomocnie uniewinnieni

Fot. Gazeta Kłodzka


Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia.

Przedstawiamy dane frekwencyjne w drugiej turze wyborów prezydenckich w niedzielę, 12 lipca.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×