REKLAMA

Półślepa KURIA

Kuria odniosła się do procesu w sprawie szarpaniny w sanktuarium na Górze Igliczna. Wcześniej, np. po prawomocnym skazaniu ks. Andrzeja A. żadnych oświadczeń nie było.

Kiedy w maju 2018 roku ks. Andrzej A. został prawomocnie skazany na 10 miesięcy prac społecznych i wypłacenie nawiązki porażonemu paralizatorem turyście, świdnicka kuria milczała jak grób. Nie było oświadczenia, że duchowny postąpił niewłaściwie, że teraz przeprosi turystę, którego raził paralizatorem. W tym roku, kiedy bystrzycka prokuratura z niewiadomych powodów, po dwukrotnym wcześniejszym umorzeniu sprawy, oskarżyła młodego mieszkańcy Międzygórza o pobicie księdza, kuria zabrała głos (jej oświadczenie publikujemy obok). Odżegnuje się od komentowania sprawy, ale podkreśla, że to ksiądz jest pokrzywdzony. Tylko dlaczego, kiedy duchowny siedział na ławie oskarżonych nie opublikowała oświadczenia o pokrzywdzonym turyście?

Oświadczenie Świdnickiej Kurii Biskupiej ws. toczącego się postępowania karnego wobec czynów dokonanych w sanktuarium na Górze Iglicznej.

Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, że przed Sądem Rejonowym w Kłodzku toczy się postępowanie karne w sprawie sygn. akt II K 521/19 przeciwko Bartoszowi H. o czyn z art. 157 § 2 k.k. Akt oskarżenia w tej sprawie wniosła Prokuratura Rejonowa w Bystrzycy Kłodzkiej. Zarzucany oskarżonemu czyn obejmuje spowodowanie w dniu 25 grudnia 2016 r., po zakończonej Mszy Świętej, na terenie Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Maria Śnieżna” na Górze Iglicznej obrażeń ciała u księdza kustosza. Ksiądz ten ma w ww. sprawie status pokrzywdzonego i korzysta z uprawnień procesowych takich, jakie przepisy prawa przewidują dla wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Do Sądu Rejonowego w Kłodzku Prokuratura Rejonowa w Bystrzycy Kłodzkiej skierowała też akt oskarżenia obejmujący zarzut obrazy uczuć religijnych w trakcie wspomnianego zajścia z 25 grudnia 2016 r. Według informacji Kurii, przewód sądowy w tej sprawie nie został jeszcze otwarty. Kuria Biskupia z ubolewaniem przyjmuje przy tym liczne relacje medialne dotyczące tych spraw, w których przedstawia się przebieg zajścia w sposób odmienny niż został ustalony przez organy ścigania, i w których winę za spowodowanie zajścia usiłuje się przypisać księdzu kustoszowi sanktuarium na Górze Iglicznej. Kuria w Świdnicy liczy na to, że obie wyżej wskazane sprawy zostaną wyjaśnione przez Sąd i oświadcza, że nie będzie ich w żaden sposób komentowała.

Ks. dr Daniel Marcinkiewicz rzecznik prasowy Świdnickiej Kurii Biskupiej

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Półślepa KURIA

Fot. Wikipedia.pl

W Domu Pomocy Społecznej w Ścinawce Dol. przebywa 96 mieszkańcom

Fot. Internet

Pokrzywdzony miał przypuszczenia, że jego pies znajduje się na terenie Lądka-Zdroju

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×