REKLAMA

Mur odciął czołg

Twierdza Kłodzko (foto: www.twierdza.klodzko.pl)

Dyrektor kłodzkiej twierdzy napisała obszerne wystąpienie.

- Byłem na twierdzy w Kłodzku i zdziwiłem się, że nie można zobaczyć czołgu, bo brama przy wystawie Wielki Kleszcz jest zamknięta - napisał turysta do lokalnych redakcji. - Skorzystaliśmy z tego, że druga brama była otwarta i przeszedłem do czołgu. Tam „sypnęła się ściana i pewnie dlatego zwiedzanie dalej nie idzie – dodaje. Turystę interesuje to, czy w związku ze skróceniem trasy zwiedzania, bilety wstępu nie powinny być obniżone, bo teraz zapłacił 25 zł, a latem ubiegłego roku 18 zł. Na list turysty, który w biegłym tygodniu opublikowały lokalne portale internetowe odpowiedziała Joanna Stoklasek-Michalak, dyrektor Twierdzy Kłodzko (fragmenty jej pisma poniżej).
Dyrektor twierdzy odpowiada
(...) Lico muru kurtyny Ludmiła-Wacław odpadł od wału kilka dni temu, a teren został natychmiast zabezpieczony wygrodzeniem od strony czołgu i fosy oraz zamkniętą bramą w poternie Wielkich Kleszczy. (...) Uszkodzeniu uległ fragment muru NAJSTARSZEGO dzieła w Twierdzy Kłodzko – Dzieła Koronowego, powstałego w połowie XVII w. Przyczyna tego stanu rzeczy, nad którym ubolewają wszyscy związani z zabytkiem pracownicy Twierdzy oraz jej miłośnicy, leży w naturalnych zjawiskach atmosferycznych (obejmujących m.in. penetrowanie murów przez wody opadowe i wypłukiwanie spoin oraz cykliczne zamarzanie i odmarzanie wody powodujące odspajanie się lica muru od wałów), które to bezlitośnie niszczą zabytek od stuleci, jak również w czynnikach mechanicznych (polegających na uszkodzeniu struktury murów przez inwazyjną i latami niepielęgnowaną zieleń). (...) Wzbudzający w Turyście duże emocje czołg – którego obecność na twierdzy nie jest w żaden sposób uzasadniona historycznie (poza kadrem z filmu”Czterej pancerni”, kręconym nota bene w innym miejscu fortecy) – mając świadomość popularności T-34/85, ubolewamy nad tym, że zwiedzający twierdzę są chwilowo pozbawieni możliwości jego zobaczenia. Czynimy starania, aby sprostać tym oczekiwaniom, przy zachowaniu nadrzędnej dla nas troski o obiekt i bezpieczeństwo zwiedzających. (...) W kwestii cen biletu – jeżeli Turysta zapłacił za bilet 25 zł, to nabył bilet na zwiedzanie całego obiektu: górnej części Twierdzy (bilet normalny w cenie 18 zł) oraz korytarzy kontrminowych (bilet normalny również w cenie 18 zł). Oznacza to, że gdyby Twierdza Kłodzko dysponowała tylko jedną z tych tras, koszt biletów ograniczałby się do 18 zł za bilet normalny i 14 zł za bilet ulgowy. Tymczasem oferujemy naszym Gościom dwie różniące się od siebie trasy, wycenione stosownie do ich wartości kulturowej przy uwzględnieniu lokalnych tendencji, zatem możliwość zwiedzenia obu tras za kwotę 25 zł stanowi dla naszych Gości atrakcyjną cenowo ofertę.
Joanna Stoklasek-Michalak dyrektor Twierdzy Kłodzko

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Mur odciął czołg

Zakończyła się sprawa, jakiej jeszcze nie było. Na ławie oskarżonych zasiadało 36 osób.

Nie mają sklepu, ani przystanku autobusowego. Przez wioskę przejeżdżają pociągi, ale się w niej nie zatrzymują. Zabłocie, wioska leżąca zaledwie kilometr od Bystrzycy Kłodzkiej, to zupełnie inny świat...

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×