REKLAMA

Historia z komina

W jednym z garaży dla transporterów opancerzonych znaleziono stronę z gazety z 1949 roku

Niecodzienne odkrycie w kłodzkich koszarach. Pracownicy firmy sprzątającej, udrażniając komin, wyjęli z niego różnego rodzaju stare rzeczy. Zmięta gazeta od razu zwróciła naszą uwagę. W pierwszym momencie pomyśleliśmy, że ktoś wydrukował i podłożył ją w formie żartu na prima aprilis, bo na gazecie jest data 1 kwietnia 1949 roku. Jednak stan papieru uświadomił nam, że to pismo ma naprawdę prawie 70 lat – mówi starszy szeregowy Łukasz Wieloch, który razem ze starszym szeregowym Pawłem Wawryką i szeregowym Wojciechem Sawickim, dokonał niecodziennego odkrycia. 

Pierwsza strona 345 numeru Gazety Żołnierza przeleżała do naszych czasów w zamurowanym od lat kanale wentylacyjnym. - Pomyśleliśmy, że warto ją zachować, szczególnie że dla nas to przecież pismo branżowe – mówi Wieloch. Na dwóch stronach znajduje się łącznie 14 mniejszych i większych artykułów. Największą ciekawość żołnierzy wzbudził artykuł pod wymownym tytułem „Nawet jeden żołnierz przy dziale to zguba dla nieprzyjacielskiego czołgu” z rubryki „Z walk Armii Radzieckiej”. Tekst jest niepełny, ale wyłania się z niego obraz zniszczenia ponad 50 czołgów wroga, w tym sławnych Tygrysów. Krótki cytat: „obsługa (działa – przyp. red.) drogo sprzedała swoje życie i zdążyła rozbić 5 czołgów wroga zanim sama została wybita”, pozwala szybko uzmysłowić sobie, jakie były realia II wojny światowej i jak łatwo akceptowano ludzką śmierć.

Czytaj więcej w najnowszym wydaniu Gazety Kłodzkiej nr 389

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Historia z komina

Olbrzymie zainteresowanie ofertą sprzedaży pałacu w Bożkowie. Niewielu potencjalnych kupców jest jednak świadoma, ile trzeba włożyć w remont zabytku

 Kolejarze wyremontowali 3 km torów. Wydali na to 6,5 mln zł, ale są efekty

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×