REKLAMA

Potrzebna krew

Szpitale wakacji nie mają – mówi Teresa Kamińska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu i apeluje, aby oddawać krew. Najbardziej potrzebna jest krew o RH ujemnym.

Co roku o tej porze, brakuje krwi. Okres wakacyjny to czas wyjazdów. Wyjeżdżają stali krwiodawcy, a nowych wciąż jest zbyt mało. Szpitale wakacji nie mają, a bardzo często transfuzja krwi jest jedynym ratunkiem dla chorego
- Najbardziej potrzebna jest krew o RH ujemnym. Ale potrzebna jest każda kropla krwi, bez względu na grupę. Dlatego bez względu na grupę apelujemy, by oddawać krew – mówi Teresa Kamińska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.
Złe przekonania
Wiele osób, jak mówi Kamińska wychodzi z założenia, że jeżeli raz oddadzą krew, będą musieli robić to ciągle. To nieprawda.
- Cały czas staramy się przekazywać informacje, że oddanie krwi jest w pełni bezpieczne. U nas nikt nie zarazi się chorobami, a wręcz przeciwnie, bardzo często ludzie o nich się właśnie dowiadują, bo tak czułe są nasze testy. Dla krwiodawcy to w pewnym sensie kontrola swojego stanu krwi. Pamiętajmy też, że organizm sam reguluje poziom krwi – podkreśla Kamińska.
Wakacje – trudny okres
Krwiodawców brakuje przez cały rok. Najgorzej jest w wakacje. Stali wyjeżdżają, a nowych wciąż jest zbyt mało.
- W weekendy więcej osób oddaje krew. W piątek oddało krew 130 osób. W okresie niewakacyjnym tych osób jest 150-170. To nie jest aż tak mało, ale też nie aż tak wiele – mówi Kamińska.
Nowa Ruda - Kłodzko
W Kłodzku przy szpitalu dyżuruje stała ekipa wyjazdowa. Tu krew można oddać codziennie od godz. 7:30 do 11:00. W Nowej Rudzie co dwa miesiące organizowane są akcje, podczas których można oddać krew.
- Organizowane są w Centrum Kultury. Organizują je też prezesi klubów honorowych dawców krwi. W okresie szkolnym pomagają nam również szkoły – mówi Teresa Kamińska.
Krew może oddać dorosły, zdrowy człowiek od 18 roku życia do 60 jeżeli pierwszy raz oddaje krew i 65 jeżeli jest stałym krwiodawcą. Kobiety, które chcą oddać krew nie mogą ważyć mniej niż 50 kg.
- Aby oddać krew potrzebny będzie nam dokument tożsamości – dowód. Powinniśmy być po lekkim śniadaniu. Krwiodawca dostaje 8 czekolad. Może wziąć dzień wolny w szkole lub w pracy. Może też odliczyć oddaną krew od podatku. Kobiety, które oddały 5 litrów krwi i mężczyźni, którzy oddali 6 litrów nie muszą czekać w kolejkach w służbie zdrowia i na specjalistyczne badania. Przy maksymalnej liczbie oddanej krwi, czyli 15 litrów u kobiet i 18 u mężczyzn, w wielu miastach krwiodawcy korzystają z bezpłatnej komunikacji – przypomina Teresa Kamińska.
Warto też dodać że Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu współpracuje z Opactwem w Krzeszowie. Krwiodawcy mogą tym samym połączyć przyjemne z pożytecznym – oddać krew i uratować życie, a także otrzymać voucher na zwiedzanie kompleksu.
Na stronie http://bip.rckik.walbrzych.pl/akcje-wyjazdowe znajdują się aktualne informacje o akcjach wyjazdowych wałbrzyskiego krwiodawstwa i ich terminach.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Potrzebna krew

Samorząd województwa dolnośląskiego zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o odpowiednie zaprojektowanie trasy S8, tak by w przyszłości możliwe było poprowadzenie od niej odnogi w kierunku Świdnicy, Wałbrzycha oraz węzła z budowaną drogą S3 w Bolkowie.

Z wyborczej walki o reelekcję w ostatniej chwili wycofał się Marek Szpanier, burmistrz Szczytnej.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×