REKLAMA

Skarb w fortyfikacji

Po wielu latach wciąż można znaleźć skarby. Przedwojenna porcelana, monety i polski orzełek.

Do historycznego odkrycia doszło w czasie prac porządkowych w forcie Spitzberg w Srebrnej Górze. – Takim odkryciom towarzyszą olbrzymie emocje - mówią pracownicy fortu. - Gdy wyciągaliśmy polskiego orzełka oficerskiego, wciśniętego pomiędzy cegły, oczy zrobiły się mokre. Orzełek najprawdopodobniej należał do jednego z polskich więźniów oflagu, który funkcjonował w forcie na przełomie 1939 i 1940 roku – dodaje. Znaleziono też kilkuset monet. Najstarsza pamięta czasy Fryderyka Wielkiego i budowę fortu. Natomiast podczas oczyszczania jednej z kazamat odkryto kilkadziesiąt kilogramów stłuczki porcelanowej. Udało się z niej zestawić prawie cały komplet przedwojennej, wałbrzyskiej porcelany. - Kilkadziesiąt talerzy, filiżanek, kubków leżało zasypanych zwałami piasku w rogu jednej z odkopywanych kazamat – mówi Marcin Ossowski z fortecznego muzeum. - To dobrej jakości wyroby z wałbrzyskiej fabryki Carla Tielscha (trafił się też jeden Rosenthal – przyp. red.). Kto mógł byś użytkownikiem znalezionej porcelany? Admirał Unrug? Generał Piskor? Komendant fortu? – zastanawia się Jakub Kasiński, który jako pierwszy postanowił poczuć smak kawy z zabytkowej porcelany (na zdjęciu). Prace w Spitzbergu cały czas trwają. Gospodarze srebrnogórskiej twierdzy spodziewają się kolejnych odkryć. Być może kiedyś uda się im dotrzeć do archiwów niemieckiej 4. Armii Pancernej.
Kuba Kasiński

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Skarb w fortyfikacji

W Mielniku na dzień dobry obszczekał mnie pies Marian. Potem było całkiem sympatycznie. Mieszkańcy mili i życzliwi, choć mają też problemy.

Policja prosi o pomoc. Ustala, kto skrzywdził szczeniaka.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×