REKLAMA

Ratno Dolne. Zamek przejmie gmina? Będzie wniosek

Zamek w Ratnie dolnym jest w coraz gorszym stanie

Fot. P. Golak

Zabytek popada w coraz gorszą ruinę. Czy jest szansa na jego uratowanie?

Ratno Dolne. Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody szuka prawnika z terenu powiatu kłodzkiego, który za darmo zająłby się pomocą w ratowaniu zamku w Ratnie Dolnym. Miałby pomóc w przygotowaniu wniosku o wywłaszczenie. - Teraz jesteśmy w trakcie pisania wniosku do wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony zabytków o wszczęcie postępowania administracyjnego, którego celem ma być wywłaszczenie, bo o to zawnioskować do miejscowego starosty może tylko i wyłącznie konserwator – ujawnia Karol Marczak z Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody. Nie ukrywa, że potrzebuje pomocy dodatkowych prawników. - Sprawy związane z zamkiem mogłyby wtedy iść szybciej, a efekty 8-letniej działalności fundacji bardziej widoczne i jednoznaczne do wskazania – przekonuje Marczak.

Będzie wywłaszczenie?

Tymczasem wywłaszczenie to dla konserwatora zabytków ostateczność. Na razie, jak mówi Anna Nowakowska-Ciuchera z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków trwa postępowanie egzekucyjne. - Właściciel dostał już trzecie upomnienie. Dostał też dwie grzywny celem przymuszenia. Sprawy grzywny przekazane zostały do naczelnika urzędu skarbowego w trybie egzekucji - mówi Anna Nowakowska-Ciuchera, wałbrzyska konserwator. - Wywłaszczenie to ostateczna ostateczność, czego nie wykluczamy. W pierwszej kolejności jednak musimy wykorzystać te możliwości, które mamy, a które wiążą się z postępowaniami egzekucyjnymi. Takich grzywien możemy nałożyć cztery, a na razie zostały nałożone dwie. Nie wiemy też jak pójdą egzekucje. Czekamy na informację zwrotną od urzędu skarbowego – dodaje konserwator.

Co po wywłaszczeniu?

Fundacja od samego początku swoich działań podkreśla, że jedynym i sensownym rozwiązaniem jest doprowadzenie stanu zamku do tzw. ruiny zadbanej. Zamek zostałby zabezpieczony w formie, w której jest. Mury zostałyby zabezpieczone. Odnowiony zostałby kaskadowy ogród. Wówczas można byłoby też pomyśleć o stworzeniu parkingu, drobnej gastronomii, sprzedaży pamiątek, wprowadzeniu przewodników, postawieniu tablic informacyjnych oraz rozprowadzaniu ulotek i katalogów. Wówczas można by też organizować tam biesiady, turnieje rycerskie, czy pokazy typu "światło i dźwięk".

 

Jugów: Mieszkaniec Nowej Rudy doszedł, gdzie trzymano ciała zabitych w katastrofie górników. Zdjęcia zapierają dech w piersiach

Sprawdź, które muza w powiecie kłodzkim możesz aktuanie zwiedzać

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (7): Ratno Dolne. Zamek przejmie gmina? Będzie wniosek

Obrazek użytkownika Panzerfaust
 • Panzerfaust
 • 02-03-2021

Po co to picowanie z upomnieniami. Trzeba od razu wywłaszczyć człowieka nazywanego właścicielem. Zabytek nie będzie czekał na biurokratyczne duperele. Pseudowłaściciel zrzekł się prawa własności wieloletnią bezczynnością wobec obumierającego zabytku. Jest jego właścicielem tylko na papierze. Służby konserwatorskie są współodpowiedzialne za śmierć wielu cennych zabytków swą opieszałością.
Obrazek użytkownika tak, zgoda
 • tak, zgoda
 • 04-03-2021

Nic dodać, nic ująć
Obrazek użytkownika Mkk
 • Mkk
 • 04-03-2021

Panie.radny Slak ! Czas ucieka ,Polska i Kłodzko czeka .
Obrazek użytkownika PiTer
 • PiTer
 • 04-03-2021

Aktualnie zamek jest wystawiony na sprzedaż na milion złotych. Właściciel chyba poczuł, że grunt pali mu się pod stopami, więc próbuje jeszcze zarobić na tym zabytku.
Obrazek użytkownika Wiesław
 • Wiesław
 • 04-03-2021

Mam Pytanie .Kto to jest ten Bartczak radny to wiem już. Jakie ma wykształcenie bo ape wnosi niema profesora bo go niema w rejestrze .Proszę o jakieś info .Wychwalony za najwyższą IQ a jaka jest prawda ,w PIS prawdę wydobyć to jak milion w totka wygrać .
Obrazek użytkownika Wiesław
 • Wiesław
 • 04-03-2021

Mam Pytanie .Kto to jest ten Bartczak radny to wiem już. Jakie ma wykształcenie bo ape wnosi niema profesora bo go niema w rejestrze .Proszę o jakieś info .Wychwalony za najwyższą IQ a jaka jest prawda ,w PIS prawdę wydobyć to jak milion w totka wygrać .
Obrazek użytkownika Blur
 • Blur
 • 04-03-2021

Może szanowni urzędni przypomną, przez ile lat nie byli w stanie ustalić adresu właściciela? Taki tam orły pracowały. Jak pijane dzieci we mgle- nic nie wiedzieli. Nie ma adresu, nie ma sprawy, można kimać dalej.

Fot. Aneta Bajer

Nowa Ruda: Doszło do pożaru w budynku wielorodzinnym. Strażacy ewakuowali mieszkańców

Fot. Fundacja Itaka

Widziałeś tego mężczyznę? Zadzwoń do fundacji Itaka

Fot. FB/KPRM/ zrzut ekranu

Hotele zamknięte na majówkę, żłobki otwarte od 19 kwietnia. Jakie zmiany jeszcze nas czekają?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×