REKLAMA

Wieża niezgody

Za rok na Śnieżniku ma stanąć wieża widokowa. Ekolodzy protestują.

Wieża na Śnieżniku nie jest współczesnym wymysłem, istniała na przełomie XIX i XX wieku. Po wojnie wieża narażona na trudne warunki atmosferyczne i pozbawiona opieki powoli niszczała. W latach 70. ubiegłego wieku została podjęta decyzja o jej wysadzeniu wieży w powietrze. Dziś na miejscu wieży znajdują się jedynie gruzy po istniejącej tu niegdyś budowli. Od lat władze Stronia Śląskiego chciały, aby pojawiła się tam znowu. Do tej pory problemem jej powstania były finanse. Teraz dzięki uzyskanej dotacji jej budowa stała się nie tylko planem, ale możliwością. Został już wyłoniony wykonawca i podana data zakończenia prac – wrzesień 2021 rok. Odbudową wieży ma zająć się Firma Ogólnobudowlana Marcin Skoczeń z Wrocławia.

EKOLODZY PROTESTUJĄ

Przeciw jej powstaniu interweniuje Małgorzata Tracz, posłanka partii Zieloni Jej zdaniem to dewastacja przyrody. „Budowa wieży niesie ze sobą ekstremalnie duże ryzyko dewastacji terenów o wysokim stopniu ochrony przyrody, a zatem szczególnie cennych” i dalej „dziś stoimy przed szansą pokazania, że dorośliśmy do standardów pojmowania estetyki otoczenia i poszanowania przyrody poprzez zatrzymanie wszelkimi dostępnymi środkami szkodliwej inwestycji, jaką jest ponowna budowa wieży widokowej na Śnieżniku”.

EKOLODZY CZESCY MÓWIĄ NIE

Przez wierzchołek góry przebiega polsko-czeska granica. Powrót wieży widokowej nie podoba się również czeskim organizacjom ekologicznym. Po stroni naszych sąsiadów znajduje się obszar chroniony Natura 2000. Przedstawiciele Czeskiego Stowarzyszenia Ekologicznego zapowiadają, że jeśli wieża będzie powstawać, to oni zwrócą się o interwencję do Komisji Europejskiej. Miroslav Vinkler prezes czeskiego Stowarzyszenia Ekologicznego pisze w otwartym liście: ”To przykład żałosnej nieprawidłowości funkcjonowania organów ochrony przyrody po czeskiej i polskiej stronie. Projekt odczuwamy jako zbyt ambitną intencję miejscowego samorządu, która w imię korzyści ekonomicznych zamierza dosłownie z jednej naruszyć małą część przyrody, która jest w dodatku częścią składową Europejskiego Dziedzictwa Przyrodniczego systemu NATURA 2000 i której znaczenie wysoko przewyższa znaczenie regionalne. Znajduje się tu szereg krytycznie zagrożonych przedstawicieli flory i fauny, których poważnie dotyczy negatywny wpływ poważnych globalnych zmian klimatycznych i zakłócające wpływy działalności ludzkiej”

CZARNA GÓRA ZAMIAST ŚNIEŻNIKA

Posłanka Małgorzata Tracz zauważa, że zgodnie z opracowaniami środowiskowymi Śnieżnik powinien pozostać w formie jak najbardziej naturalnej. Jej zdaniem to położona niedaleko Czarna Góra ma stanowić bazę turystyczną z miejscami hotelowymi, ośrodkami turystycznymi, wyciągami narciarskimi. Zdaniem ekologów Śnieżnik ma pozostać pomnikiem przyrody

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Wieża niezgody

Polanica-Zdrój, 09-11 października

Piątek, 9 października

Organizacja mediów muzycznych w XXI wieku oraz zasady wykorzystywania praw autorskich
w tych mediach – Hirek Wrona
Teatr Zdrojowy, g.12.00, wstęp wolny

OFICJALNE OTWARCIE FESTIWALU
Hirek Wrona, Goście Festiwalowi
Muszla Koncertowa, g.18.00, wstęp wolny

KONCERT ARTURA ANDRUSA
PREMIERA PIOSENKI „PRZEBÓJ-ZDRÓJ”
Muszla Koncertowa, godz. 18.10, wstęp wolny

VIDEO-DANCING Z KAZIEM – HIREK WRONA
Muszla Koncertowa, godz. 20.00, wstęp wolny

Głównym punktem programu będą triki z ptakami, którymi Bartosz Lewandowski podbił 11 edycję programu "Mam Talent"

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×