REKLAMA

Idzie na nas ptasia grypa

Ogniska wysoce zjadliwej grypy coraz bliżej nas. Wirus nadciąga z północy. Jest już w naszym województwie.

Jeszcze niedawno alarm dotyczył powiatów krasnostawskiego oraz lubartowskiego w województwie lubelskim oraz powiatu ostrowskiego w Wielkopolsce. Jednak w sobotę, 18 stycznia, Barbara Małecka-Salwach, powiatowy lekarz weterynarii w Legnicy otrzymała pozytywny wynik badania na obecność wystąpienia grypy ptaków w gospodarstwie w miejscowości Strupice w gminie Chojnów. Grypa HPAI przesuwa się na południe.

Hodowco bądź czujny!

- W związku z powyższym hodowcy drobiu i innych ptaków są zobowiązani do stosowania zasad bioasekuracji – ostrzegają lekarze weterynarii. Nie wolno poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki. Nie powinno się także wnosić i wwozić na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych. Drób nie może mieć dostępu do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki, podobnie ich pasza powinna być przechowywana w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami. Rolnicy powinni codziennie dokonywać przeglądu stad drobiu i zawiadamiać organy inspekcji weterynaryjnej o wystąpieniu u drobiu objawów klinicznych takich jak: zwiększona śmiertelność, znaczący spadek pobierania paszy i wody, objawy nerwowe (drgawki, skręty szyi, paraliż nóg skrzydeł, niezborność ruchów).

Ludzie (prawie) bezpieczni

- Problem grypy ptaków występuje na świecie od wielu lat - mówi Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny. - Grypa ptaków jest chorobą zakaźną zwierząt wywoływaną przez wirusy. Zdarzają się jednakże przypadki kiedy wirusy grypy ptaków przekraczają barierę gatunkową i są zdolne do zarażenia człowieka. Dotychczas przypadki takie dotyczyły głównie terenów Azji i Afryki o niskim i bardzo niskim poziomie higieny. Aby mieć pewność, że unikniemy ryzyka zakażenia wirusem grypy ptaków, należy dopilnować, aby dzieci unikały miejsc bytowania dzikiego ptactwa, oraz ferm drobiu. Nie powinniśmy dotykać ptaków martwych lub sprawiających wrażenie chorych, ani ubitego drobiu. Należy myć ręce po każdorazowym zetknięciu z ptactwem, zarówno dzikim, jak i hodowlanym. Ważne jest to, aby nie spożywać mięsa drobiowego, przetworów drobiarskich i jaj niepoddanych odpowiedniej obróbce cieplnej w temperaturze minimum 70 st. C.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Idzie na nas ptasia grypa

Polanica-Zdrój, 09-11 października

Piątek, 9 października

Organizacja mediów muzycznych w XXI wieku oraz zasady wykorzystywania praw autorskich
w tych mediach – Hirek Wrona
Teatr Zdrojowy, g.12.00, wstęp wolny

OFICJALNE OTWARCIE FESTIWALU
Hirek Wrona, Goście Festiwalowi
Muszla Koncertowa, g.18.00, wstęp wolny

KONCERT ARTURA ANDRUSA
PREMIERA PIOSENKI „PRZEBÓJ-ZDRÓJ”
Muszla Koncertowa, godz. 18.10, wstęp wolny

VIDEO-DANCING Z KAZIEM – HIREK WRONA
Muszla Koncertowa, godz. 20.00, wstęp wolny

Głównym punktem programu będą triki z ptakami, którymi Bartosz Lewandowski podbił 11 edycję programu "Mam Talent"

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×