REKLAMA

W drodze do tożsamości

Pierwszy odcinek drogi za nami

W czerwcu Fundacja Spichlerz Kultury – organizator projektu w Drodze do tożsamości zaprosiła mieszkańców pięciu dolnośląskich miasteczek na serię debat poświęconych pojęciom tożsamości lokalnej i regionalnej. Sukces spotkań pokazuje, że temat ten może być atrakcyjny do dyskusji nie tylko na wrocławskich salonach.

Na serię pięciu debat zorganizowanych w czerwcu w ramach projektu W drodze do tożsamości złożyły się spotkania w: Sokołowsku, Gorzuchowie (Gmina Kłodzko), Bagieńcu (Gmina Jaworzyna Śląska), Bolesławcu i Pieszycach. W rozmowach udział wzięli mieszkańcy objętych działaniami gmin oraz zaproszeni goście, czyli lokalni aktywiści, artyści i przedstawiciele instytucji społecznych lub kulturalnych..

Rozmowa o tożsamości dolnośląskiej często krąży wokół tych samych tematów, najczęściej związanych z wydarzeniami tuż po zakończeniu II Wojny Światowej. Organizatorom zależy w większym stopniu na określeniu profilu tożsamościowego, a to wymaga uzyskaniu perspektywy różnych grup wiekowych i społecznych oraz odnalezienia żywych punktów w kulturalnym pejzażu miast. Celowo dobrano miejscowości różniące się wielkością, czasem rozwoju i historyczną funkcją. Dzięki temu uda się zbadać wpływ najwyraźniejszych elementów kształtujących przestrzeń miejską w przeszłości na teraźniejszy kształt miasta i życie samych mieszkańców. Interesujące na pewno okaże się zestawienie sposobów postrzegania dolnośląskiej tożsamości i postrzegania kultury miejskiej w poszczególnych miastach oraz wyjaśnienie przyczyn, które je kształtują.

Projekt ma służyć również temu, aby problematyka tożsamościowa na Dolnym Śląsku przestała być domeną wrocławskich środowisk kulturalnych. Dyskusja ta jest swoistym fenomenem, a inicjatywy takie jak W drodze do tożsamości tylko potwierdzają, że jest na nie zapotrzebowanie, także w mniejszych miejscowościach. Co więcej, oferta wydarzeń dotyczących tematu jest coraz szersza. Tym co wyróżnia projekt Fundacji Spichlerz Kultury, jest dążenie w większym stopniu do zmiany pojmowania tożsamości niż suchego katalogowania informacji historycznych i wspomnień. Tak więc organizatorzy kładą nacisk na to jak sami mieszkańcy widzą wymienione miejscowości. Jakie miejsca, wydarzenia, motywy kojarzą ze swoimi miastami. Czy doceniają lokalny koloryt i postrzegają Dolny Śląsk jako miejsce ciekawe, z własnym charakterem, czy też gubią się w tym zlepku rozmaitych wpływów kulturowych?

Część poświęcona debatom to dopiero pierwszy etap realizacji projektu. Dla mieszkańców Sokołowska, Jaworzyny Śląskiej, Kłodzka, Bolesławca i Pieszyc są właśnie przygotowywane warsztaty inspirowane lokalnym dziedzictwem kulturowym, prowadzone przez profesjonalnych instruktorów i artystów. Efekt prac uczestników zostanie następnie zaprezentowany podczas wystawy obwoźnej, która odwiedzi wszystkie miasta objęte działaniami. Zawartość ekspozycji będzie powiększana o rezultaty warsztatów wraz z przenosinami do następnych miejscowości. Innym elementem realizacji są przygotowywane publikacje o miejscowościach realizacji projektu. Będą się one odnosić zarówno do wątków najbardziej rozpoznawalnych oraz ich żywotności współcześnie jak i do tematów mniej oczywistych, nieznanych osobom postronnym.Wszystkie opracowane treści zostaną zamieszczone na portalu Dolnoslaskosc.pl .

Chętnych do pomocy przy gromadzeniu informacji i redagowaniu publikacji zapraszamy do kontaktu z Fundacją Spichlerz Kultury ( spichlerzkultury@gmail.com).
Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): W drodze do tożsamości

foto: dolny-slask.org.pl

Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy Kłodzkiej wystąpiło w sprawie miejskiego kąpieliska na Górze Parkowej do konserwatora zabytków. Jest już decyzja: basen nie zostanie wpisany do rejestru zabytków

foto: ilustracyjne
pixabay.com

Gmina Kłodzko wciąż ma ujemny przyrost naturalny.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×