REKLAMA

To była odra

W styczniu napisaliśmy o dwóch pierwszych - wtedy jeszcze niepotwierdzonych - przypadkach zachorowań naszym terenie. Dzisiaj wszystko jest jasne: to była odra.

Dwa przypadki zachorowania na odrę wykryto w Polanicy-Zdroju. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kłodzku potwierdziła zakaźną chorobę. - Oba przypadki zostały już potwierdzone. Zakażenie mogło nastąpić wszędzie, ponieważ osoby, które zachorowały (matka i 9-miesięczne dziecko) zmieniały miejsce pobytu i przebywały w Polanicy-Zdroju i we Wrocławiu – mówi Krzysztof Dąda, kierownik sekcji epidemiologii kłodzkiego sanepidu. - Wiadomo, że najpierw zachorowało dziecko, które ze względu na wiek nie było jeszcze szczepione na odrę. Później zachorowała jego matka, która była szczepiona. Nie jest to rodzina, która uchyla się od szczepień – zaznacza pracownik sanepidu. Odra to choroba zakaźna, którą można zarazić się zarówno drogą kropelkową. Łatwo przenosi się z osoby chorej na nieuodpornione. Od momentu zakażenia wirusem do wystąpienia objawów choroby może upłynąć 10-12 dni. Osoba zakażona jest zaraźliwa dla innych na około 4 dni przed wystąpieniem wysypki i innych objawów wskazujących na zakażenie.
Coraz więcej przypadków
Zgodnie z obowiązującym programem szczepień ochronnych na rok 2018, szczepienia na odrę wykonuje się planowo u dzieci w 13–15 miesiącu życia oraz w 10 roku życia. Są one obowiązkowe. W przypadku wystąpienia ognisk epidemicznych, brak szczepień dla tej grupy wiekowej stanowił istotny problem w prowadzeniu działań przeciwepidemicznych (każda osoba nieszczepiona w ognisku epidemicznym przyczynia się do podtrzymywania transmisji wirusa, w tym także jego przeniesieniu na dzieci w okresie niemowlęcym, które – zgodnie z kalendarzem szczepień – nie były jeszcze szczepione). W okresie od 1 stycznia do 15 października 2018 r. zarejestrowano W Polsce 128 przypadków zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 58. Zachorowania na odrę w Polsce są związane przede wszystkim z zawlekaniem choroby z zagranicy lub zakażeniem osób, które nie są zaszczepione przeciwko odrze.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): To była odra

2 miliony, siedem, a może jeszcze więcej?. Czy i jakie odszkodowanie uderzy w kłodzki samorząd?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach podziału środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych przyznało pieniądze dla trzech dolnośląskich samorządów.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×