REKLAMA

Niedługo wybory

fot. PKW

Informacja Państwowej Komisji Wyborczej

W związku z wyborami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonymi na dzień 10 maja 2015 r. , Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, co następuje.
Do spisów wyborców sporządzanych w związku z wyborami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z urzędu zostaną wpisane tylko osoby ujęte w stałym rejestrze wyborców danej gminy, tj. osoby zameldowane na pobyt stały w danej gminie oraz osoby, które stale zamieszkują na obszarze danej gminy bez zameldowania na pobyt stały, lecz zostały wpisane do rejestru na swój wniosek. Oznacza to m. in., że osoby zameldowane na pobyt czasowy nie zostaną ujęte z urzędu w spisie wyborców w miejscu pobytu czasowego, lecz w miejscu zameldowania na pobyt stały. Natomiast osoby niezameldowane na pobyt stały w żadnej gminie nie zostaną w ogóle ujęte w spisie wyborców z urzędu. Osoby te w celu udziału w głosowaniu muszą złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców w gminie, w której stale zamieszkują lub złożyć wniosek o dopisanie do spisu w miejscu pobytu czasowego.
Osoby dopisane na swój wniosek do wybranego spisu wyborców w związku z głosowaniem w dniu 10 maja br.będą ujęte w tym samym spisie wyborców również w przypadku przeprowadzania ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów). Wzięcie udziału w ponownym głosowaniu w innym obwodzie, w tym również w obwodzie właściwym dla stałego miejsca zamieszkania, będzie możliwe wyłącznie po otrzymaniu z urzędu gminy, który sporządził spis wyborców, zaświadczenia o prawie do głosowania.
Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych zostaną wpisani do spisów wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach. Na takich samych zasadach będą mogli głosować wyborcy przebywający w domach studenckich lub zespołach domów studenckich, w których utworzono obwody głosowania. Wyborcy wpisani do spisu wyborców w wyżej wymienionych jednostkach zostaną z urzędu skreśleni ze spisu w miejscu stałego zamieszkania. Osoby, które przybędą do wyżej wymienionych jednostek w dniu wyborów, będą mogły głosować w obwodach utworzonych w tych jednostkach tylko na podstawie zaświadczeń o prawie do głosowania.
Osoby wpisane do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w domach studenckich lub zespołach domów studenckich w pierwszym głosowaniu będą ujęte w tym spisie wyborców również w przypadku przeprowadzania ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów). Wzięcie udziału w głosowaniu w innym obwodzie będzie możliwe wyłącznie po otrzymaniu zaświadczenia o prawie do głosowania z urzędu gminy, który sporządził spis wyborców. Ponadto wyborcy, którzy opuścili szpital, zakład pomocy społecznej, zakład karny lub areszt śledczy po dniu pierwszego głosowania będą mogli być dopisani do spisu wyborców przez obwodową komisję wyborczą w miejscu stałego zamieszkania jeżeli udokumentują, że opuścili tę jednostkę w okresie pomiędzy dniem pierwszego głosowania, tj. 10 maja 2015 r. a dniem ponownego głosowania.
Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego, zarówno w kraju jak i za granicą, dotyczy również ewentualnego ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów). Oznacza to, że w przypadku przeprowadzania ponownego głosowania pakiet wyborczy dotyczący tego głosowania zostanie przekazany na adres, który został wskazany podczas dokonania zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego w związku z głosowaniem w dniu 10 maja 2015 r.
Akt pełnomocnictwa sporządzony przed głosowaniem w dniu 10 maja 2015 r. dotyczy zarówno pierwszego głosowania, jak i ewentualnego ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów). Wyborca ma prawo cofnięcia udzielonego pełnomocnictwa. Cofnięcie pełnomocnictwa następuje przez złożenie najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów, tj. do dnia 8 maja 2015 r. (22 maja w przypadku ewentualnego ponownego głosowania), stosownego oświadczenia wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) gminy, w której sporządzono akt pełnomocnictwa, lub przez doręczenie takiego oświadczenia właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania. Ponadtogłosowanie osobiste wyborcy powoduje wygaśnięcie pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu.

źródło: www.prezydent2015.pkw.gov.pl

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (8): Niedługo wybory

Obrazek użytkownika CZUJĘ
 • CZUJĘ
 • 01-05-2015

IDZIE NOWE CZAS NA ZMIANY
Obrazek użytkownika HEJT
 • HEJT
 • 02-05-2015

MŁODZI GŁOSUJCIE CZAS NA ZMIANY CZAS NA NOWE TO JEST WASZ KRAJ NIE POZWÓLCIE BY EMERYCI GŁOSOWALI ZA WAS DLACZEGO WY MACIE WYJEŻDŻAĆ NIECH PAKUJĄ SIĘ ONI KŁAMALI , KŁAMALI OSZUKALI , NIC NIE ZOSTAŁO POZYTYWNIE ZAŁATWIONE CAŁY CZAS COFAMY SIĘ WSTECZ , CAŁY CZAS POD WIATR CZAS NA ZMIANY CZAS NA NOWE
Obrazek użytkownika czas
 • czas
 • 02-05-2015

Uważam, że już NAJWYŻSZY CZAS NA ZMIANY! Mój głos oddam na Kukiza.
Obrazek użytkownika CZAS NA NOWE CZAS NA ZMIANY
 • CZAS NA NOWE CZ...
 • 02-05-2015

WSZYSCY W KOTLINIE GŁOSUJĄ NA KUKIZA BIEDA MA WAS DOSYĆ ! PAKUJCIE POWOLI MANATKI ! ZABIERAJCIE SIĘ NIKT NIE CHCE WASZYCH USTAWIONYCH GAZETEK ,MEDIÓW , REDAKTORKÓW , NIE CHCEMY WAS SPADAJCIE! ZBIERAĆ SZPARAGI , OGÓRKI U FRITZA MY ZOSTAJEMY W KRAJU PANOM JUŻ PODZIĘKUJEMY!
Obrazek użytkownika celina
 • celina
 • 02-05-2015

Cała moja rodzina głosuje na Kukiza, mamy dość PO i różnej maści jej odmian. Teraz czas na zmianę prezydenta, a jesienią PO. Te zmiany mogą zaowocować również zmianą koalicji w naszym POwiecie. Czas powiedzieć STOP POzorantom i przybocznym.
Obrazek użytkownika czas
 • czas
 • 02-05-2015

Ale pójdźmy dalej: pokażmy czerwoną kartkę całej obecnej klasie politycznej od SLD do PIS i innych KORWINÓW. Publicznie udają spory, a w restauracji sejmowej razem chleją wódę i śmieją się ze społeczeństwa. Dość posłów i posłanek, senatorów brylujących na wszystkich imprezach lokalnych a w parlamencie głosujących zgodnie z polityką swojej partii nawet wbrew interesom lokalnej społeczności!
Obrazek użytkownika SŁUCHAJCIE
 • SŁUCHAJCIE
 • 02-05-2015

CZAS POSTAWIĆ NA CZARNEGO KONIA DOSYĆ PANOSZENIA SIĘ MAFII I BRATANIA Z SITWĄ STOP MORDERSTWOM W KOTLINIE ! !!
Obrazek użytkownika kret
 • kret
 • 03-05-2015

NAPRAWDĘ WARTO !!!!! zachęcam do obejrzenia dzisiejszego ( 3 maj ) TVP INFO programu pt. Woronicza17 ,a w szczególnosci wypowiedzi Pana posł. Cymańskiego.

foto: pixabay.com

Sąd skazał go na rok więzienia za aferę w SOKU. Drugi proces, w sprawie przekrętu w PCK, wciąż trwa.

foto: pixabay.com

Zgromadzenie Najświętszych Serc Jezusa i Maryi pozyskało dotacje na wykonanie I etapu prac związanych z remontem dachu Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×