REKLAMA

Nowa Ruda. Ruszają prace w Villi Gutenberg

Właściciele Villi Gutenberg odebrali dziś klucz do obiektu

Fot. FB/Villa Gutenberg

Symbolicznym kluczem otworzyli Villę. Od czego nowi właściciele rozpoczną remont?

Nowa Ruda. Nowi właściciele Villi Gutenberg otworzyli w sposób symboliczny drzwi do obiektu, który zakupili w kwietniu. Dotychczas klucz pożyczali od Gminy Nowa Ruda. - Od dziś mamy go na stałe - podpisaliśmy akt notarialny i przejęliśmy willę. Przed aktem nie próżnowaliśmy planując pierwsze działania - napisali właściciele. Ujawnili także, że od jutra (sobota, 29 maja) rozpoczynają inwentaryzację architektoniczną budynku. - Postaramy się szybko rozprawić z niewielką nieszczelnością dachu. W ostatnich dniach omówiliśmy też z urzędem konserwatorskim kierunek działań. A dziś świętujemy! - zdradzili.

Villę kupiła Olga Tokarczuk

XIX-wieczna willa rodziny Rose znajduje się w parku przy ul. Mikołaja Kopernika 8 w Nowej Rudzie. Podczas przetargu, który odbył się w kwietniu, obiekt został sprzedany przez Gminę Nowa Ruda. Zabytek za kwotę 511 tys. zł kupiła grupa pięciorga inwestorów, w tym Olga Tokarczuk z mężem Grzegorzem Zygadło oraz właściciele zabytkowego zespołu Zamek Sarny w pobliskiej Ścinawce Górnej. 

Będzie pensjonat

Jak ujawnili inwestorzy, w willi planują utworzyć pensjonat, którego przestrzenie będą wykorzystywane także na działalność kulturalną i edukacyjną. Przed budynkiem znajduje się pomnik Gutenberga, twórcy pierwszej przemysłowej metody druku. Planowane jest włączenie willi w program odbywającego się od kilku lat w sezonie letnim Festiwalu Góry Literatury. Prace koncepcyjne i projektowe willi ruszą w ciągu najbliższych tygodni a początek prac budowlanych i konserwatorskich planowany jest w drugiej połowie 2021 r. Willa objęta jest ochroną konserwatorską, dlatego wszystkie prace odbędą się w uzgodnieniu z wałbrzyską delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

<<Dowiedz się, że do Nowej Rudy wróci oddział dziecięcy>>

<<Czy do Słupca wróci posterunek policji?>>

<<W Nowej Rudzie filmy obejrzysz na plaży. Kliknij i dowiedz się od kiedy>>

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (2): Nowa Ruda. Ruszają prace w Villi Gutenberg

Obrazek użytkownika Lidka
  • Lidka
  • 30-05-2021

Villa została "sprzedana" za zwrot kosztów ogrzewania bo przez ostatnie 10 lat obiekt był ogrzewany pomimo że stał pusty.Dobrze że ktoś to wyremontuje bo to ładny obiekt,ale oby nie stał się on ośrodkiem agitacyjnym anty PIS
Obrazek użytkownika wiko
  • wiko
  • 31-05-2021

Pensjonat dla bolszewików po, to jest tak oczywiste jak wschód Słonica każdego dnia.

Fot. Canva

Koronawirus Kłodzko i powiat kłodzki: Sprawdź ile osób zachorowało i ilu mieszkańców zmarło w sobotę, 16 października.

Fot. Julia Kuczała

Radków: Wczoraj Julia Kuczała spotkała się ze swoim amerykańskim lekarzem. Profesor Abdelbaki chce pomagać innym polskim dzieciom.

Fot. Grupa Sudecka GOPR

Góry Stołowe: Ratownicy z Grupy Sudeckiej GOPR otrzymali od gminy Radków działkę budowlaną w Karłowie. W niedalekiej przyszłości powstanie na niej nowa stacja ratownictwa górskiego.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×