REKLAMA

Nie chciał robić, musi płacić

foto: Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody

50 tysięcy złotych - taką karę nałożył na właściciela Zamku w Ratnie Dolnym konserwator zabytków.

- Wydaliśmy postanowienie o nałożeniu grzywny w wysokości 50 tys. zł. - potwierdza Anna Nowakowska – Ciuchera, szefował wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. - Grzywna jest do zapłaty w ciągu 14 dni od daty doręczenia. Jeżeli właściciel jej nie zapłaci, to wówczas wejdzie ona w egzekucję, czyli skierujemy sprawę do sądu i grzywna będzie ściągana przez komornika. Oczywiście właściciel może wnieść zażalenie do ministerstwa, które przeleży tam z pół roku - dodaje wałbrzyska konserwator. W postanowieniu o nałożeniu grzywny konserwator wskazał też czas, w którym właściciel musi wykonać prace wskazane w nakazie. - Ten termin został już maksymalnie skrócony do pół roku, czyli sześciu miesięcy. Nie mogą to być dwa lub trzy dni, bo w tym czasie nie będzie możliwości wykonania nałożonych obowiązków. Jeżeli nie zostaną one wykonane będą podejmowane dalsze czynności. Taką karę grzywny możemy nakładać czterokrotnie - przypomina Anna Nowakowska-Ciuchera.

Ponad dwie dekady

Przypomnijmy, że obecny właściciel zamkiem w Ratnie Dolnym zarządza od 23 lat, a z roku na rok zabytek popada w coraz większą ruinę. 30 kwietnia 2018 r., Sąd w Trzebnicy skazał Edwarda P., właściciela zamku na 10 miesięcy pozbawienia wolności. Kara została zawieszona na 2-letni okres próby. Dodatkowo Sąd nakazał wypłacić 10 000 zł na rzecz Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody. Zgodnie z wyrokiem sądu Edward P. świadomie doprowadził do uszkodzenia zespołu zamkowego w Ratnie Dolnym. Poprzedni wyrok z 2014 r. orzekał karę grzywny w wysokości 2 000 zł.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Nie chciał robić, musi płacić

fot. Gazeta Kłodzka

Wójt Gminy Kłodzko Zbigniew Tur zwrócił się do dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Mariusza Przybylskiego, apelując o przeprowadzenie regulacji rzek. Na taki stan rzeczy złożyły się podtopienia, do jakich doszło w kilku wsiach na terenie gminy Kłodzko. Pismo w tej sprawie otrzymali do wiadomości: minister Michał Dworczyk - szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, senator Aleksander Szwed i wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.

fot. Zakład Karny Kłodzko

W czwartek, 1 lipca w ramach akcji #Resort Sprawiedliwości Pomaga, Zakład Karny w Kłodzku przekazał kolorowanki dla najmłodszych wychowanków Domu Dziecka w Kłodzku

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×