REKLAMA

Obelisk Pamięci Ks. Gerharda Hirschfelda

"Kto z serc młodzieży wyrywa wiarę w Chrystusa, jest zbrodniarzem"

Na początku II wojny światowej został kapłanem w parafii Habelschwerdt, jak wówczas nazywała się Bystrzyca Kłodzka. I w niej starał się wychowywać młodzież w duchu przyjaźni do drugiego człowieka, przeciwstawiał się nietolerancji i brakowi szacunku. Tu miał być bardziej bezpieczny, aniżeli w Czermnej koło Kudowy-Zdroju, skąd został przeniesiony, gdyż wygłaszał w niej zbyt umoralniające kazania, nie podobające się nacjonalistom niemieckim. Niestety i w mieście nad Nysą ksiądz Gerhard Hirschfelder "podpadł" hitlerowcom, gdy potępił ich barbarzyństwo wobec figury Maryjnej na tzw. bystrzyckich Pustkach. Dopuścili się oni jej profanacji, rozbijając kilka rzeźb. Z ambony użył wówczas słów: "Kto z serc młodzieży wyrywa wiarę w Chrystusa, jest zbrodniarzem".

Za to zdanie duchowny został aresztowany i przewieziony do kłodzkiego więzienia, z którego po czterech miesiącach trafił do podobnego miejsca odosobnienia w Wiedniu, a stamtąd - w grudniu 1941 r. do obozu koncentracyjnego w Dachau. Zmarł w nim z wycieńczenia i choroby w połowie następnego roku, mając raptem 35 lat.

Ta postać również dla młodego pokolenia jest przykładem oczekiwanych zachowań wobec przejawów zła - zauważyła w czasie wystąpienia burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma. W podobnym tonie zabrzmiała wypowiedź wicedyrektor Departamentu Wychowania i Kształcenia Integracyjnego w Ministerstwie Edukacji Narodowej Joanny Wilewskiej i dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Krystyny Magierowskiej-Kaszy, otwierającej uroczystość odsłonięcia i poświęcenia obelisku pamięci Gerharda Hirschfledera na przyszkolnym terenie. Dokonano tego w obecności m.in. starosty Macieja Awiżenia, księdza prałata Franza Junga przewodzącego grupie byłych niemieckich mieszkańców ziemi kłodzkiej, przedstawicieli Fundacji G. Hirschfeldera i in.

Młodzież z tej bystrzyckiej szkoły przedstawiła program i wystawę, które były poświęcone błogosławionemu duchownemu. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w roku 1998, a zakończył we wrześniu 2010 r. w katedrze w Munster. W miesiąc później, w Czermnej, został beatyfikowany.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Obelisk Pamięci Ks. Gerharda Hirschfelda

foto: dolny-slask.org.pl

Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy Kłodzkiej wystąpiło w sprawie miejskiego kąpieliska na Górze Parkowej do konserwatora zabytków. Jest już decyzja: basen nie zostanie wpisany do rejestru zabytków

foto: ilustracyjne
pixabay.com

Gmina Kłodzko wciąż ma ujemny przyrost naturalny.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×