REKLAMA

Widzieć siebie

Do późnego sobotniego wieczora trwały rozmowy na temat pomysłu (idei) i zawartości wystawy fotograficznej „Widzieć siebie”. Wystawa, bardzo bogata, prezentuje prace 100 artystów z 10 krajów świata. Jej kurator, czyli prof. Jerzy Olek zadbał o to, żeby dzieła intrygowały i rzeczywiście, czasem kontrowersyjnie, podejmowały próbę rozmowy z widzem w kontekście tytułu. I trzeba jasno przyznać, że tak właśnie jest. Emocji nie brakuje.
Bogate spotkanie-wernisaż wypełniły koncerty - Magdaleny Kulig i Magdaleny Blum oraz zespołu Ania Kłys Quartet, bogaty poczęstunek, długie rozmowy kuluarowe, ale także (co było, jak podkreślali uczestnicy, wyjątkowe) dyskusja panelowa. Zasługuje na krótkie omówienie, bo kilka spraw próbowała wyjaśnić, nazwać i to nie tylko z punktu widzenia rozmówców na scenie, ale, co najważniejsze, wspólnie ze słuchaczami. Naturalnie pretekstem był tytuł. Co dziś w wielu sferach oznacza widzenie siebie? Na ile fotograficzne, nowoczesne potraktowanie tak postawionego zadania może pomagać, wspierać poznawanie siebie u widza? To niektóre pytania. A odpowiedzi. Interesujące, niejednoznaczne, często emocjonalne. To bardzo dobrze. Choćby z tego prostego, statystycznego powodu - ile mamy takich możliwości, żeby publicznie porozmawiać? Ile z tych rozmów nie dotyczy wprost lub pośrednio polityki? Do rzeczy jednak - o czym jeszcze rozmawialiśmy? Oprócz tego, że każdy z oglądających podejmuje mniej lub bardziej udaną próbą dialogu z artystą, to przychodzi na wystawę z własnym doświadczeniem, z prywatnym widzeniem siebie. Spotkanie drugiego, innego człowieka pozwala na refleksję. Jaką? Oby o sobie przede wszystkim. Rozmówcy - paneliści: Anna Panek-Kusz, artystka, prowadząca w Słubicach galerię „Okno”, Kordian Bakuła - filolog z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz o. Jarosław Krawiec, dominikanin umiejętnie uporządkowali nam-słuchaczom pierwsze wrażenia, ukierunkowali możliwe sposoby naszej obecności wśród prac zarówno artystów, jak i wśród prac studenckich. Bo warto dodać, że setkę prac z różnych stron świata uzupełniają fotogramy studentów z wrocławskiego SWPS. Na ile odnajdziemy wśród fotografii odpowiedzi na własne pytania, pomyślimy o naszym wyobrażeniu i widzeniu siebie? Czy może uda się pójść w kierunku metafizyki? Choćby ze względu na miejsce?
Wystawa w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku potrwa do końca czerwca.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Widzieć siebie

W Mielniku na dzień dobry obszczekał mnie pies Marian. Potem było całkiem sympatycznie. Mieszkańcy mili i życzliwi, choć mają też problemy.

Policja prosi o pomoc. Ustala, kto skrzywdził szczeniaka.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×