REKLAMA

Historyczne mapy w internecie

Jak wyglądał Dolny Śląsk 100 lat temu? Informacje znajdziesz teraz na dolnośląskim geoportalu

Jak wyglądała przedwojenna zabudowa pl. Grunwaldzkiego? Gdzie w wolnych chwilach spacerowali mieszkańcy Breslau (Wrocławia), Frankenstein (Ząbkowic Śl.), czy Glatz (Kłodzka)? Jak wyglądał Dolny Śląsk 100 lat temu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz teraz na dolnośląskim geoportalu. Wspólny projekt województwa dolnośląskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego realizowano od 2014 r. Zeskanowano 360 arkuszy niemieckich map topograficznych z obszaru województwa dolnośląskiego z lat 1880- 1945. Dodatkowo uwzględniono mapy wydane po II wojnie światowej. W efekcie można prześledzić zmiany zabudowy i użytkowania Dolnego Śląska na przestrzeni XX i XXI wieku. Zdigitalizowane mapy od kilku dni można oglądać na geoportalu (www.geoportal.dolnyslask. pl). Cyfrowe mapy historyczne zostały, po uprzedniej kalibracji, naniesione na mapy z późniejszych okresów. Dzięki temu zabiegowi użytkownicy mogą płynnie prześledzić losy danego obszaru korzystając z linii czasu. - Udostępnione mapy, to gratka nie tylko dla miłośników historii, ale także użyteczne narzędzie dla inwestorów, którzy mogą sprawdzić historię danego terenu inwestycyjnego - ocenia Cezary Przybylski.

 

Czytaj więcej o portalu w Gazecie Kłodzkiej nr 349

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Historyczne mapy w internecie

Bystrzyca jest mi o tyle bliska, że mieszkam w niej wiele lat; z nią związałem te dobre dni i część kiepskich lat. Nie sposób więc przejść obojętnie obok jubileuszu miasta – uzasadnia Edward Kul.

foto: ilustracyjne: pixabay.com

Egzaminy na motocyklowe prawo jazdy w Kłodzku? O tym rozmawiano w starostwie.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×