REKLAMA

Rząd dał zero złotych

foto: pixabay.com

Powodzie i podtopienia były, ale kasy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych nie ma. Dlaczego? Bo rządowa rezerwa celowa poszła na walkę z koronawirusem.

Ulewne deszcze kilka razy w roku niszczą drogi w powiecie kłodzkim. Usuwanie skutków klęsk żywiołowych w dużej mierze było dotychczas możliwe dzięki dotacjom z rządowej rezerwy celowej. W tym roku powiat kłodzki, który pod swoją pieczą ma ponad 700 km dróg, nie dostał na ten cel ani złotówki. Tymczasem mieszkańcy pytają samorządowców, dlaczego remonty popowodziowych dróg ustały. - Otrzymaliśmy jedynie dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych do 5 zadań – informuje Maciej Awiżeń, starosta kłodzki. - Natomiast z rezerwy celowej budżetu państwa – czyli na remonty dróg, które ucierpiały w wyniku klęsk żywiołowych, nie otrzymaliśmy w tym roku ani złotówki, a wysokość strat w infrastrukturze dróg powiatowych to 170 mln zł i są to szkody powstałe w roku 2019 oraz w 2020 roku – zaznacza samorządowiec. Pomimo pozytywnej weryfikacji i przyjęcia protokołów przez komisję wojewódzką zgłoszone przez powiat szkody do dzisiaj nie otrzymały dofinansowania. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało władze naszego powiatu, że w tym roku nie ma możliwości udzielenia dofinansowania na usuwania skutków klęsk żywiołowych. - Sytuacja jest niezrozumiała i nie do przyjęcia, szczególnie, że w czerwcu tego roku, podczas wizyty w powiecie kłodzkim w czasie alarmu powodziowego, Bogusław Szpytma, wicewojewoda dolnośląski, składał deklarację szybkiej pomocy - przypomina Awiżeń. - Mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo naszych mieszkańców, przedsiębiorców oraz licznie odwiedzających powiat kłodzki turystów, apeluję do posłów i senatorów obozu władzy z naszego regionu o pilną interwencję w tej sprawie – dodaje.

Kasa poszła na koronawirusa

To, gdzie jest kasa na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, wyjaśnione zostało w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji. Czytam tam: „Z rezerwy celowej ujętej w ustawie budżetowej na rok 2020 (poz. 4 - przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych) na realizację zadań związanych z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia wirusem SARS- -CoV-2 i rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej wywołanej tym wirusem u ludzi, zostały przekazane środki finansowe w wysokości ponad 940 mln zł”.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Rząd dał zero złotych

Fot. Pixabay

Mamy 406 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Dolnym Śląsku. Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia, Wałbrzycha i Legnicy oraz powiatów: bolesławieckiego, dzierżoniowskiego, głogowskiego, górowskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, milickiego, oławskiego, oleśnickiego, polkowickiego, średzkiego, strzelińskiego, trzebnickiego, wałbrzyskiego, wrocławskiego, ząbkowickiego i zgorzeleckiego.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w województwie dolnośląskim: 9810.

Fot. Starostwo Powiatowe w Kłodzku

W kłodzkim szpitalu pojawiły się trzy nowoczesne kabiny służące do dezynfekcji osób - tzw. kabiny dekontaminacyjne. Kabiny będą od teraz dodatkowym zabezpieczeniem na oddziałach: buforowym, neurologicznym oraz wewnętrznym. Dezynfekcja w kabinie odbywa za pomocą rozpylanego środka przeciw COVID-19, tworzącego drobną mgłę, oraz umieszczanej na podłodze maty dezynfekcyjnej.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×