REKLAMA

Dożynkowa bibilioteka

Dożynki w gminie Kłodzko należą do największych tego typu uroczystości obchodzonych na terenie Ziemi Kłodzkiej

Tegoroczne świętowanie odbyło się 28 sierpnia, a gospodarzami święta plonów była Jaszkowa Górna. Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko przygotowała moc różnorodności dla każdego małego i dużego gościa. Nasze stoisko odwiedzili także obywatele z Czech i Ukrainy.

Dla najmłodszych i trochę starszych dzieci, bibliotekarki Magdalena, Ewa i Roma przeprowadziły szereg zajęć artystyczno-literackich (malowanki – kolorowanki, klocki, bajeczki, rozety), gdzie główną rolę otrzymała „Dożynkowa Panna Młoda”
Rozszumiał się wrzesień dożynkami,
Rozzłocił pszenicznymi wieńcami,
Jadą wozy jak ślubne korowody,
Obok Panny Pszenicznej, Pan Młody...
Już im szczęście rozbłysło gwiazdami.
Złote kłosy – wdzięcznymi druhnami..
Z jarzębiny kolczykiem,
Panna Młoda, walczykiem
Mknie na wozach z wstęgami,
Sypie zboże garściami...
W spichlerz chowa podarki,
I układa swe wianki,
W rannej rosie skąpane,
Letnim słońcem ogrzane...
Lato czule ją żegna,
Jesień witać się godzi;
Tym chlebem, co „z wielu ziaren
Pszenicznych się rodzi”
I winem, co „z soku wielu
Winnych gron pochodzi...”
Wiwat Panno Pszeniczna!
Rozśpiewało się echo polami
Niesiesz Polskę wrześniową,
Jej historię cierniową
I wygrywasz drżące skrzypkami wspomnienia...
Prosząc dziś wszystkich na święto dziękczynienia...
Lilianna Figurska

Dla młodzieży i dorosłych, panie Agata, Adela i Małgorzata zapraszały do gier planszowych. „Ale historia”, czyli niezwykła podróż poprzez wieki narodowej historii i kultury. Gracze zagłębiają się w historię Polski i naszej narodowej kultury. Odpowiadając na quizowe pytania, poznają niezwykłe fakty z bogatych dziejów naszego kraju. Od pierwszych Piastów aż do czasów współczesnych.
„Tempo!”, czyli szalona gra imprezowa połączona z wyścigiem słownym. Szeroki zakres kategorii sprawia, że dobrze bawić będą się przy niej zarówno dorośli, jak i dzieci. Ponad 300 haseł i dwustronna plansza złożona z trzech wymiennych części zapewnią mnóstwo emocjonujących i wyjątkowych rozgrywek! Obie gry otrzymaliśmy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ich fundatorem jest Firma Granna.

Tradycyjnie, po raz szósty odbył się Dożynkowy Turniej Scrabble, którym koordynowały panie Stanisława i Małgorzata. Udział wzięło 20 osób, w tym ośmiu obywateli czeskich. Dożynkowym Mistrzem Scrabble został Kacper Pilipaka. Na drugim miejscu uplasował się Bartosz Florczyk, a na trzecim Gracjana Puk.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się sekcja „Budujemy”, którą obsługiwały panie bibliotekarki Izabela i Monika. Jak widać, na załączonych fotografiach w ciągu jednego dnia zbudowano zagrodę wiejską i remizę strażacką.

Naszą kadrę biblioteczną zasilił młody czytelnik Jakub z Ołdrzychowic Kłodzkich, który zajął się artystycznym malowaniem twarzy i nie tylko.

Każdy, kto nas odwiedził nie odszedł z pustymi rękami. Funkcjonowała loteria nagrodowa, którą zajmowała się pani Alina. Emocje były ogromne, bo w puli nagród mieliśmy małe i duże pluszaki, ciekawe publikacje książkowe i bajkowe, zabawki i galanterię użytkową oraz porcelanę.
Fundatorami nagród byli między innymi: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Biblioteka Narodowa.

Rozdawaliśmy okolicznościowe balony z grafiką książkową i dożynkową. Podczas pracy wspierały nas dziewczyny z Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko, w osobach Martyny i Laury. Podsumowując, nasze propozycje przyciągały uwagę wszystkich uczestników i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Dożynkowa bibilioteka

foto: dolny-slask.org.pl

Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy Kłodzkiej wystąpiło w sprawie miejskiego kąpieliska na Górze Parkowej do konserwatora zabytków. Jest już decyzja: basen nie zostanie wpisany do rejestru zabytków

foto: ilustracyjne
pixabay.com

Gmina Kłodzko wciąż ma ujemny przyrost naturalny.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×