REKLAMA

Gmina Kłodzko: Rzeź ptaków

Jedna z mieszkanek musiała wybić ponad sto kur, choć były zdrowe

Za drób, który został lub zostanie uśmiercony przez służby weterynaryjne, hodowcom przysługuje odszkodowanie

Gmina Kłodzko. W dwóch wioskach wybito setki kur, kaczek i gęsi. Dlaczego musiało dojść do tak drastycznych kroków?

Gmina Kłodzko. Ludzie są rozgoryczeni. Musieli wybić swój drób. Wszystko przez zjadliwą ptasią grypę, której ogniska wykryto w Szalejowe Dolnym i Starym Wielisławiu. W poniedziałek, 4 stycznia, decyzją powiatowego lekarza weterynarii, w Starym Wielisławiu i Szalejowie Dolnym rozpoczęto wybijanie drobiu. - Nie wiem, czy to nie była zbyt pochopna decyzja – ocenia jeden z mieszkańców Szalejowa Dolnego. - Sąsiadka musiała wybić ponad sto kur, choć były zdrowe – dodaje. Powodem tak drastycznej decyzji były wykryte dwa ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

Pierwsze ognisko wykryto w Szalejowie Dolnym 22 grudnia. Po pojawieniu się drugiego w Starym Wielisławiu (30 grudnia) Grzegorz Chmielowiec, powiatowy lekarz weterynarii, musiał podjąć bardziej radykalne, aby przerwać łańcuch transmisji wirusa. Pod baczną obserwacją służb weterynaryjnych pozostaje Szalejów Górny. Drób z dwóch wiosek uśmiercano, wstrzykując ptakom środek usypiając. Część mieszkańców obu wiosek wcześniej wybiła swoje zdrowe kury na własne potrzeby. Za drób, który został lub zostanie uśmiercony przez służby weterynaryjne, hodowcom przysługuje odszkodowanie. Warunkiem jest zgłoszenie tego do Powiatowego Lekarza Weterynarii (należy podać adres i ilość sztuk).

 

Jak rozpoznać ptasią grypę? 

Główne oznaki ptasiej grypy u drobiu to: depresja, gwałtowny spadek/utrata produkcji jaj, miękkie skorupy jaj, objawy nerwowe, zasinienie i obrzęk grzebienia i dzwonków, silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie, duszność oraz biegunka. Padnięcia ptaków mogą być nagłe, bez widocznych objawów. Wirus ginie w około 70 stopniach, a więc przy zachowaniu odpowiedniej higieny, nie stanowi większego zagrożenia dla ludzi. 

 

Dowiedz się, na jaką pomoc mogą liczyć gmny położone na terenach górskich

Szykują się trudne warunki pogodowe - sprawdź co się wydarzy

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Gmina Kłodzko: Rzeź ptaków

Polanica-Zdrój: Funkcjonariusze policji ścigali młodego mężczyznę, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej.

Powiat Kłodzki: Zachęcamy do udziału w badaniu . Czy jesteś zadowolony z życia w swojej miejscowości?

Fot. Zieleniec Ski Arena

Stacje narciarskie w Powiecie Kłodzkim podpisały się pod apelem do Jarosława Gowina. Chcą zniesienia obostrzeń na stokach. Jakie podają argumenty?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×