REKLAMA

Kolejowa mrzonka?

Po przejęciu linii kolejowej 341 na odcinku Dzierżoniów – Bielawa, jeszcze w tym roku reaktywowane zostanie pasażerskie połączenie do tego drugiego miasta. Po ponad 40 latach w Bielawie pojawią się pociągi. Czy samorządowcy pójdą za ciosem i poprowadzą transport kolejowy przez Góry Sowie do Gór Stołowych?

Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz przedstawiciele kilku gmin podpisali kilka dni temu list intencyjny. Zadeklarowali współpracę w kontekście przejmowania i rewitalizacji przez wojewódzki samorząd kolejnych linii kolejowych, w tym tej z Bielawy przez Srebrną Górę i Nową Rudę do Radkowa. Problem w tym, że na prawie całym odcinku tej trasy nie ma torów i obiektów inżynieryjnych takich jak wiadukty (szyny są tylko na odcinku z Nowej Rudy-Słupca do Ścinawki Średniej). Mimo to samorządowcy wojewódzcy tryskają optymizmem i zapewniają, że już za 4-5 lat będzie można z Wrocławia dojechać w Góry Stołowe (do Radkowa). – Samorządy różnych szczebli wyraziły wolę współpracy przy rewitalizacji ciągu transportowego z Wrocławia przez Kobierzyce, Niemczę, Dzierżoniów, Bielawę, Srebrną Górę, gminę Nowa Ruda do Parku Narodowego Gór Stołowych, czyli do Radkowa – wylicza radny sejmiku województwa dolnośląskiego Patryk Wild. Łącznie samorząd Dolnego Śląska zamierza przejąć od PKP 20 odcinków linii kolejowych w regionie. To w sumie ok. 400 km torów, a właściwie miejsc po torach. - Niestety, te linie w większości pozbawione są szyn, a nawet obiektów inżynieryjnych, a sens ich reaktywacji jest mocno wątpliwy – przestrzegają eksperci z Rynku Kolejowego. - Co więcej, część z nich istnieje już wyłącznie na papierze. Jedynie odcinki Kobierzyce – Piława Górna oraz Jerzmanice-Zdrój – Lwówek Śląski stanowić mogą bazę do reaktywacji połączeń pasażerskich – oceniają. Czy wojewódzki samorząd podejmując się reaktywacji linii z Bielawy do Radkowa nie porywa się z motyką na słonce? Przekonany się za 4-5 lat.
120 lat
Linię kolejową z Bielawy Zachodniej do Srebrnej Góry otwarto w 1900 roku. Odcinek Srebrna Góra – Radków uruchomiono dwa lata później. Między stacją Srebrna Góra, a przystankiem Nowa Wieś Kłodzka był odcinek zębaty. Jednak już w października 1931 roku wyłączono całkowicie z ruchu odcinek Srebrna Góra – Wolibórz. To był pierwszy krok do likwidacji linii. Obecnie ruch towarowy odbywa się tylko na odcinaku Nowa Ruda-Słupiec – Ścinaka Śr. Większość torów rozebrano. Nie ma ich na odcinku Radków do Ścinawka Średnia, Srebrna Góra Wolibórz i Wolibórz – Dzikowiec – Nowa Ruda-Słupiec. Na odcinku Bielawa Zachodnia – Srebrna Góra ruch wstrzymano w 1977 roku, a fizyczną likwidację torowiska przeprowadzono rok później.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (3): Kolejowa mrzonka?

Obrazek użytkownika text-708
  • text-708
  • 29-08-2019

d
Obrazek użytkownika date-853
  • date-853
  • 29-08-2019

a co robi tam wójt pieszyc? przecie ta kolejka nie bydzie jechac przez to mieścine
Obrazek użytkownika Lech premium kobayachi
  • Lech premium ko...
  • 30-08-2019

Kuźwa !!!!Kuźwa !!!!dają 10 a zabierają 30 cały świat się przewraca kuźwa nawet drencżyciel to donosiciel kuźwa jak trochę słońca radości to zachwalę czarne chmury i czarna pupa kuzwą kuźwa .
Obrazek użytkownika Lech premium kobayachi
  • Lech premium ko...
  • 30-08-2019

Kuźwa !!!!Kuźwa !!!!dają 10 a zabierają 30 cały świat się przewraca kuźwa nawet drencżyciel to donosiciel kuźwa jak trochę słońca radości to zachwalę czarne chmury i czarna pupa kuzwą kuźwa .

Fot. Aneta Bajer

Nowa Ruda: Doszło do pożaru w budynku wielorodzinnym. Strażacy ewakuowali mieszkańców

Fot. Fundacja Itaka

Widziałeś tego mężczyznę? Zadzwoń do fundacji Itaka

Fot. FB/KPRM/ zrzut ekranu

Hotele zamknięte na majówkę, żłobki otwarte od 19 kwietnia. Jakie zmiany jeszcze nas czekają?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×