REKLAMA

Sms zamiast skierowania

W Warszawie i Polanicy-Zdroju trwa pilotażowy program e-skierowań. W styczniu 2021 roku takie rozwiązanie zostanie wprowadzane w całym kraju.

E-skierowania - zgodnie z planem informatyzacji ochrony zdrowia - za dwa lata staną się obowiązkowe. Jakie wnioski płyną z pierwszych miesięcy pilotażu? Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło pilotaż elektronicznego skierowania. W niektórych placówkach w stolicy pacjenci mogą otrzymać e-skierowania na badania z zakresu medycyny sportowej i tomografii komputerowej. Natomiast w Polanicy-Zdroju program jest wdrażany w pełnym wymiarze. Szpital jest już podłączony do platformy PI, co jest konieczne, aby realizować tego typu usługi. - Placówka w Polanicy-Zdroju ma tę zaletę, że jest duża, zatrudnia wielu specjalistów i daje to dobre możliwości sprawdzenia systemu. Większość wystawionych skierowań może być realizowana na miejscu – mówi Michał Oleksy, project manager w Centrum Systemów informacyjnych Ochrony Zdrowia zajmujący się pilotażem e-skierowań. E- skierowania będą wdrażane stopniowo. Zapisywanie się pacjentów do specjalisty nie będzie na razie zautomatyzowane, dlatego będą oni musieli dostać się do kolejki i poczekać na świadczenie. Wystawione i cyfrowo podpisane przez lekarza skierowanie będzie weryfikowane, zapisane, a system wygeneruje dla niego numer PIN lub kod kreskowy. Pacjent otrzyma e-skierowanie w formie SMS-a lub e-maila. W wybranej przez siebie placówce medycznej poda dane dostępowe: PIN lub kod kreskowy i gdy system zweryfikuje dane, placówka zapisze pacjenta na wizytę. To pozwoli oznaczyć w systemie, że skierowanie jest w trakcie realizacji. Dzięki temu wyeliminowane będzie zapisywanie się do wielu miejsc świadczących wybraną usługę medyczną. Ma to zlikwidować sztuczne kolejki i zwiększyć dostępność do medycznych świadczeń specjalistycznych. Pacjenci będą mieli stały dostęp do statusu skierowania w Internetowym Koncie Pacjenta, na stronie pacjent.gov. pl. Lekarze będą mieli możliwość śledzenia historii leczenia. Posiadacz Internetowego Konta Pacjenta będzie mógł tam oglądać swoje zaplanowane wizyty lekarskie, wystawione recepty, skierowania. W przypadku osób starszych, nie korzystających osobiście z Internetu, na konto będą mogli wchodzić inne osoby upoważnione, np. ich dzieci czy wnukowie.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Sms zamiast skierowania

Wybory parlamentarne 2019 nadchodzą wielkimi krokami. Już 13 października Polacy pójdą do urn. To doskonała okazja, by zostać członkiem komisji wyborczej. Trwa nabór kandydatów. Jakie warunki trzeba spełnić i ile można zarobić?

Trwa wyścig o podbój kosmosu. Od niedawna uczestniczą w nim także polskie firmy i naukowcy.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×