REKLAMA

Ślub w zgodzie z tradycją średniowieczną

Przeczytajcie wywiad!

W zdrowiu i chorobie, na dobre i na złe – Ty i Twój już mąż tę przysięgę małżeńska niedawno wypowiedzieliście. Nie było białej sukni i garnituru, ale średniowieczne stroje i uczta na zamku. Dlaczego taką oprawę wybraliście na to wydarzenie?

Gdy 12 lat temu zakładałam Bractwo w Kłodzku nawet przez myśl mi nie przeszło, że tak się rozwiniemy, a już nie wspomnę o tym, że rekonstrukcja stanie się tak ważną częścią naszego życia. Mąż trochę nie miał wyjścia, gdy poznaliśmy się 9 lat temu ale szybko się przekonał, że to świetna odskocznia od zgiełku codziennego i wspaniali ludzie, których poznajemy z całego świata. A zatem oprawa naszego wesela nie mogła być inna.

Jak się poznaliście?

Nie będziemy oryginalni, bo poznaliśmy się przez znajomych w Kłodzku i to nie byli znajomi z rekonstrukcji.

Dlaczego wybraliście międzyleski zamek?

Zamek Międzylesie to takie nasze historyczne miejsce na ziemi, gdzie czujemy się wspaniale, a nasza rekonstrukcja jest powiązana z tym miejscem ze względu na historię husytów, których oddział również odtwarzamy.

Co fascynuje Cię w średniowiecznych zwyczajach?

W młodości bardzo dużo czytałam, a najbardziej zaczytywałam się w książkach o rycerzach i ich ukochanych, etosie rycerskim, turniejach i średniowiecznych zwyczajach zaślubin. Jeśli chodzi o ślub, to bardzo dużo elementów ceremonii ślubu pochodzi ze średniowiecza. W dniu naszego ślubu pomagały ubrać mnie przyjaciółki, rozrzucone zostały monety po wyjściu z urzędu, przeszliśmy przez rycerski i piechociarski szpaler, zostaliśmy przywitani chlebem i solą i bardzo ważne miejsce wśród gości miała moja babcia.

Marysiu, opowiedz czy twoi znajomi ze Stowarzyszenia są jak średniowieczni kompanowi, czyli na dobre i na złe?

Nasi kompani z Bractwa są jak rodzina. Wiem, że możemy na nich liczyć w dzień i w nocy, a oni na nas. To już tyle wspólnych przygód, spędzonych dni i wspomnień. Piękna sprawa.

Jakie są plany Stowarzyszenia ?

Ten sezon ze względu na koronawirusa został zablokowany całkowicie jeśli chodzi o wyjazdy w Polsce i za granicą na imprezy historyczne, a także wszelkie nasze działania w Kłodzku. Na szczęście dwa duże projekty polsko czeskie, w których mieliśmy wziąć udział w Kłodzku zostały przeniesione na przyszły rok więc wszystko przed nami.

Czego życzy się nowożeńcom zgodnie ze średniowieczną tradycją?

Pierwsze co to dużo dzieci, jak to w średniowieczu bywało ale przede wszystkim i tutaj nic się nie zmieniło miłości, szacunku i wzajemnego zrozumienia.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Ślub w zgodzie z tradycją średniowieczną

Fot. Redakcja

Stronie Śląskie: Pożar Okrąglaka na ulicy hutniczej. Zobacz film z miejsca zdarzenia.

Powiat Kłodzki: Podsumowujemy najważniejsze informacje o szczepieniach. Ile osób z Powiatu Kłodzkiego udało się zaszczepić do połowy stycznia? Sprawdź dane.

Polanica-Zdrój: Funkcjonariusze policji ścigali młodego mężczyznę, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×