REKLAMA

Teatralna jesień w Kłodzku

foto: dolny-slask.org.pl

Tegoroczny Festiwal Zderzenie Teatrów obędzie się w dniach 27 listopada – 2 grudnia.

Na inaugurację zobaczymy fabularyzowane oratorium Bitwy Szambali, przygotowane przez Autorską Szkołę Musicalową Macieja Pawłowskiego z Łodzi. Ten niezwykły spektakl jest mieszanką tańca, akrobatyki i śpiewu, opartą na wydarzeniach z historii Kłodzka. Poszczególne wątki dotyczą Husytów, Napoleona i Prusaków oraz hitlerowskich Niemiec. Opowieść o zagrożeniach czyhających w przyszłości, o tym co może nas wszystkich zniszczyć albo uratować. W nawiązaniu do 100-lecia odzyskania niepodległości gospodarze zaprezentują wznowione „Hrabstwo Kłodzkie, czyli w kraju Pana Boga”. To żywiołowa, momentami poruszająca, a momentami zabawna opowieść zbudowana wyłącznie z tekstów historycznych z kilkusetletnich dziejów ziemi kłodzkiej. Bardzo interesująco zapowiada się przedstawienie „Bez-senność” na podstawie „Snu nocy letniej” Szekspira. Dwójka aktorów wciela się w 11 postaci, by ukazać moc teatralnej metamorfozy. Widzowie mają szansę polemiki z aktorami. Mogą wpływać na kształt i rozwój akcji. Interakcje z widownią zainspirowane teatrem szekspirowskim są nieodłączną częścią działalności Teatru Strefa Otwarta z Wrocławia. Kolejna propozycja to muzyczny spektakl krakowskiego Teatru Nowego Wysocki. „Powrót do ZSRR” oparty na zapiskach Mariny Vlady „Przerwany lot”, „Umierałem sto razy” Janusza Korczaka i listach przyjaciół Włodzimierza Wysockiego. To mocna wypowiedź na temat totalitarnych zapędów Rosji i jej krzywdzącym jednostkę systemie. Brawurowo grane przedstawienie z udziałem m.in. Edwarda Linde-Lubaszenko. W Kłodzku pojawi się też Akademia Sztuk Teatralnych - Wydział Teatru Tańca z Bytomia z najnowszym dyplomem w reżyserii wybitnego choreografa Jacka Łumińskiego. Zderzenia to oczywiście konfrontacja różnorodnych form teatralnych i parateatralnych, dlatego nie może dziwić, a niektórych z pewnością wprawi w entuzjazm zaproszenie do programu festiwalu Koncertu Czesław Śpiewa. Pysznym deserem zaserwowanym kłodzkiej publiczności w piątek, 30 listopada, będzie wysoko oceniony przez krytykę spektakl „Tożsamość Wila” Teatru Ludowego z Krakowa, prezentowany poza Zderzeniami w ramach Programu Teatr Polska. To niezwykle smaczna i zabawna opowieść inspirowana historią Nowej Huty, autorstwa 2 znakomitych kłodzczanek – Moniki Muskały (dramaturgia) i Gabrieli Muskały (reżyseria). Organizatorzy zaprosili obie artystki, więc będzie okazja do interesującego spotkania. Szczegółowy program kłodzkich spotkań z teatrem na stronach internetowych Kłodzkiego Ośrodka Kultury.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (3): Teatralna jesień w Kłodzku

Obrazek użytkownika Magda
  • Magda
  • 14-11-2018

Uwolnić ks. Mateusza, gdzie jest ten artykuł z ostatniej GK? Dlaczego nie możemy go przeczytać mimo, że jest zajawka na pierwszej stronie?
Obrazek użytkownika Kaziul
  • Kaziul
  • 14-11-2018

Tumanku mogłeś przeczytać cały czas. Nic ciekawego, tak jak i cała ta naciągane sprawa. Bzdury
Obrazek użytkownika Kaziul
  • Kaziul
  • 14-11-2018

Tumanku mogłeś przeczytać cały czas. Nic ciekawego, tak jak i cała ta naciągane sprawa. Bzdury

Bystrzyca jest mi o tyle bliska, że mieszkam w niej wiele lat; z nią związałem te dobre dni i część kiepskich lat. Nie sposób więc przejść obojętnie obok jubileuszu miasta – uzasadnia Edward Kul.

foto: ilustracyjne: pixabay.com

Egzaminy na motocyklowe prawo jazdy w Kłodzku? O tym rozmawiano w starostwie.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×